Letní deště zbavují Brazílii sucha, experti ale konec potíží nevidí

Brazílie prožívala v uplynulých měsících rekordní sucho, které vyprázdnilo přehradní nádrže. A víc lidí než má Česká republika bylo bez vody. Milionům obyvatelů Sao Paula třeba vodu v noci vypnuli. A znovu začala téci až obden ráno. Letní deště začínají vyprázdněné přehradní nádrže znovu plnit vodou. Jenže odborníci varují, že nemusí napršet dost. A doporučují okamžitě konat – na všech frontách.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dispečink vodovodní sítě pro Rio de Janeiro. Tady mají kontrolu nad neuvěřitelným množstvím vody.jpg

Dispečink vodovodní sítě pro Rio de Janeiro. Tady mají kontrolu nad neuvěřitelným množstvím vody.jpg | Foto: David Koubek | Zdroj: Český rozhlas

Propaganda proti plýtvání vodou proniká v posledních měsících do televizních talkshow a dokonce i do nejsledovanější telenovely.

Výchovné klipy jak z minulosti nabádají: vypněte vodu, když se ve sprše mydlíte, nebo když si čistíte zuby. A pouští je i ve státě Rio de Janeiro, kde problémy zstím nebyly tak velké.

Rio je závislé na řece Guandú

Padesát kilometrů od centra Ria vede z řeky Guandú obří potrubí do vodárny. Ještě hnědá voda, ze které pak bude pitná pro 9 milionů lidí. Provozní ředitel Vodáren a kanalizací Ria de Janeiro (CEDAE) Edes de Oliveira tvrdí, že voda tady zdaleka neschází.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nedostatek vody potrápil Brazilce, vědci ale varují, že není vyhráno. Reportáž o tom natočil David Koubek

„Jsme závislí na řece Guandú. A ta je zase závislá na tom, kolik do ní vypumpují vody z další řeky, Paraíba do Sul. Té je zatím stále dost.“

Lidem ovšem nahnala strach zpráva o tom, že dvě ze čtyř vodních nádrží, které regulují vodu tak, aby jí bylo dost i v období sucha, jsou už na hladině tzv. mrtvého prostoru – tedy že z nich už sama voda dál nevyteče.

Už měsíc proto funguje krizový štáb, který všechny parametry sleduje. A trochu s obavami.

„V prosinci a lednu jsme čekali víc srážek. Ale ještě by mohlo pršet. Někdy máte deště až do května. Doufáme, že se v dalších měsících nádrže znovu naplní,“ říká Edes de Oliveira.

Sao Paolo reagovalo podle kritiků pozdě

Kolik naprší, sledují víc než kdy předtím i ve třetím nejobydlenějším území, kolem města Belo Horizonte. Je to ale zatím nic ve srovnání s nejlidnatějším Sao Paulem. Kritika tamní vlády je jednotná: dlouho se před lidmi tvářila jako by nic. Zareagovala pozdě.

„Tam neměli rozsvítit žlutou výstrahu. Rovnou červenou se sirénou. Teprve v polovině ledna, mnoho měsíců po vypuknutí krize, tam začali pomalounku pracovat na nějakém řešení,“ kritizuje odborník na hydrologii z Riodejaneirské federální univerzity Paulo Canedo.

„Do té doby udělali hodně pro to, aby vyčerpali vodu i z mrtvého prostoru nádrží. Proti tomu žádná. Ale veřejnost vůbec nevyzvali k tomu, aby udělala tváří v tvář vodní krizi svou část práce.“

I v Sao Paulu teď deště pomalu naplňují hrůzostrašně vyhlížející vyschlé přehrady a plánují propojení se stejnou řekou, která zásobuje Rio.

Řeka Guandú. Tady je prý zatím vody dost. Doprava teče ta určená pro úpravnu vody | Foto: David Koubek

Experti varují

Skupina vědců z Brazilské akademie ovšem už vyšla na veřejnost se zoufalým vzkazem: politici nás ignorují. Teď v druhé polovině období dešťů prý musí nadprůměrně pršet. Jinak budou přehrady zase brzy vypadat jak vypuštěná vana. A ta zhorší zdraví lidí i brazilské ekonomiky.

„Zčásti se na tom podílí klimatické změny. Ale taky kácení. Pralesy vydávají do atmosféry vodu. A také hraje roli přílišná spotřeba vody. Je to komplexní záležitost,“ uvádí oceánolog a biolog, profesor José Tundisi.

Akutní nedostatek vody se může táhnout několik let. Prokopat potrubí, znovu zalesnit prameny a potoky a naučit lidi šetřit vodou může trvat déle.


Zvětšit mapu

David Koubek, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme