Letní protesty Izraelců končí, jejich výsledky ukáží až příští měsíce

Letní protestní hnutí Izraelců nespokojených se sociální situací v zemi o víkendu vyvrcholilo. V sobotu v noci vyšlo na demonstrace více než 400 tisíc lidí. Podle izraelských médií se jednalo o největší sociální protest v historii země. Teď už aktivisté tábory uklízejí a připouštějí, že tato fáze jejich protestu je spolu s letními prázdninami minulostí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé během protestů spali na ulicích ve stanech

Lidé během protestů spali na ulicích ve stanech | Zdroj: Reuters

Všechno přitom začalo před dvěma měsíci stanovým táborem uprostřed Tel Avivu, kde lidé svolaní přes Facebook protestovali proti vysokým nákladům na bydlení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček mluvil o letním protestním hnutí Izraelců ve Světě o osmé

Čeho se demonstrantům během letních protestů podařilo dosáhnout, to ale ukáží až následující měsíce nebo roky. Vláda sice pod tlakem protestního hnutí zastavila zdražování elektřiny a benzínu a slíbila plány na výstavbu sociálních bytů, které by byly dostupné i pro chudší rodiny nebo lidi vracející se z vojny.

Ale nejdůležitější věcí je, že vytvořila komisi, která má posoudit desítky vznesených požadavků a stanovit, jak je možné je v praxi provést.

„Výsledky má předložit asi za dva týdny. Takže teprve tehdy se asi uvidí, zda letní hnutí něčeho zásadního a dlouhodobého dosáhlo,“ konstatoval blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček.

Kontroverze ale vyvolávala i samotná existence stanových táborů, které byly kritizovány kvůli nepořádku a kriminalitě. Například ten úplně první tábor v centru Tel Avivu se rozrostl na stovky stanů, scházely se tam tisíce lidí.

„Jednak tam byl nepořádek, nebylo dostatek toalet, takže lidé, kteří žijí v okolí v poměrně drahých vilkách, si na to stěžovali. Docházelo tam i k loupežím, prali se tam pravicoví extrémisté s levicovými; docházelo ke sporům i mezi samotnými organizátory, kteří měli různé názory na některé věci.“

„To, že tábory končí, je určitě velká úleva pro lidi v okolí, a to nejen v Tel Avivu, ale i třeba v Jeruzalémě. Například je zajímavá věc, že ty stanové tábory úplně zničily draze udržované trávníky, i o tom se tady teď mluví,“ doplnil náš zpravodaj ve Světě o osmé.

Břetislav Tureček, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme