Libanon se snaží zprostředkovat výměnu zajatců

Libanon a Izrael vyjednávají o výměně zajatců mezi židovským státem a šíitským hnutím Hizballáh. Libanonský stát vystupuje jako zprostředkovatel. Mezinárodní společenství Libanonu v příštích měsících poskytne skoro miliardu dolarů na pomoc při odstraňování nejhorších následků nedávné války. Přislíbili to účastníci mezinárodní dárcovské konference ve Stockholmu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

následky války v Bejrútu | Zdroj: ČTK

V Libanonu vzbudily informace o přímých kontaktech se zástupci Izraele a o souhlasu hnutí Hizballáh s tímto řešením určité překvapení. V zemi totiž panuje napětí kvůli požadavku proíránských sil včetně Hizballáhu s jejich spojenci na odstoupení vlády a její nahrazení kabinetem národní jednoty.

Rozruch také způsobilo prohlášení guvernéra libanonské centrální banky, že hnutí Hizballáh muselo stamiliony dolarů pomoci Libanoncům, kteří přišli ve válce o majetek, dostat ze zahraničí. V Libanonu panuje přesvědčení, že pomoc pochází z Íránu, ale podle Hizballáhu jde o pomoc z mnoha arabských a islámských zemí.

V zemi také pokračují práce expertů jednotek UNIFIL a dalších pyrotechniků z celého světa na zneškodnění mnoha tisíc kusů nevybuchlé munice z doby války. Podle generálního tajemníka OSN Kofiho Annana by se Izrael mohl do týdne stáhnout z jižního Libanonu. Do té doby se má v oblasti rozmístit pět tisíc vojáků mezinárodních sil.

Téměř miliardu dolarů pro Libanon vynesla dárcovská konference ve Stockholmu. Mezinárodní společenství zemi poskytne v příštích měsících přes 940 milionů dolarů na pomoc při odstraňování nejhorších následků nedávné války mezi Izraelem a šíitským hnutím Hizballáh. Přísliby účastníků dárcovské konference tak téměř dvojnásobně překročily sumu, kterou si vytkli za cíl švédští organizátoři konference.

Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme