Libyjští povstalci údajně sestřelili vojenské letadlo

V Libyi se stále bojuje. Nejtěžší boje jsou hlášené z města Misrata asi 200 kilometrů od Tripolisu. Rebelové tam získali kontrolu nad městem i místním letištěm. Provládní jednotky se ho pokusily dobít. Ale povstalci je odrazili a navíc se jim podle očitých svědků podařilo i sestřelit jedno vojenské letadlo. Ve východní Libyi mezitím hrozí humanitární krize.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nepokoje v Libyi.

Nepokoje v Libyi. | Zdroj: ČTK

Na protiútok se připravují také povstalci, kteří kontrolují město Závíja západně od libyjské metropole. V částech Tripolisu vyrostly barikády proti vládním jednotkám.

Přehrát

00:00 / 00:00

Komentátor Radiožurnálu Milan Slezák v poledních Ozvěnách dne.

Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí se ale nevzdává a údajně se zabarikádoval v tripolské čtvrti Báb al-Azízíja. Jeho úkryt střeží tanky a raketomety a ozbrojené milice kontrolují podle svědků přístup do dané oblasti.

Za Kaddáfím zatím stále stojí jeho žoldnéři. „To jsou mnohdy lidé, které si dovážel z černé Afriky, hlavně z Čadu nebo z Nigeru. Ale jsou to často také lidé, kteří se přes Libyi pokoušeli uprchnout do Evropy a Kaddáfí si je prostě koupil,“ přiblížil analytik Radiožurnálu Milan Slezák.

Mezi dalšími stoupenci Kaddáfího jsou libyjské ‚lidové milice‘. „Ty mu jsou zatím věrné a jsou dobře vyzbrojeny. Narozdíl od armády, která není tak početná, už jenom proto, že Kaddáfí, který se k moci dostal vojenským pučem, měl strach z toho, že by ho armáda mohla svrhnout,“ vysvětlil Slezák.

Vzniká 'prozatímní vláda'

V Závíji, která leží asi 40 kilometrů západně od Tripolisu se chystají na případný útok Kaddáfího sil. „Muammara už nepotřebujeme, podívejte, všichni milujeme Libyi a nenávidíme Kaddáfího" řekl BBC jeden z demonstrantů ve městě Závíja. O několik set metrů dál ale demonstrovali naopak Kaddáfího stoupenci. „Kaddáfí, to je Libye a Libye znamená důstojnost, svobodu, všechno," prohlásil provládní demonstrant.

Ve druhém největším libyjském městě a baště opozice Benghází mezitím vzniká národní rada, jakási prozatímní vláda. Vede ji bývalý ministr spravedlnosti Mustafa Muhammad Abbúd Džalílí. „Jsme svědky lidové revoluce proti diktátorovi. Říkáme světu, že chceme mít demokratickou zemi a instituce, které respektují mezinárodní závazky a dohody," řekl Džalílí v rozhovoru pro BBC.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dění v Libyi sleduje i redaktor Českého rozhlasu Ondřej Bouda

Kaddáfího syn Saif al-Islam mezitím poskytl rozhovor americké televizi ABC. Na dotaz, proč tolik státních úředníků opouští jeho otce, podotkl: „Když jste silný, milují vás, když ne, odejdou,“ řekl Kaddáfího syn Saif al-Islam.

Potřeba mezinárodní pomoci

Povstalci mají zásoby jídla a zdravotnického materiálu asi na tři týdny. Tvrdí to opoziční zástupci, kteří se pokouší na východě země zjednat pořádek. Kvůli revoluci se takřka úplně zastavila místní ekonomika a nefungují ani dodávky zboží.

Lidé se pravděpodobně neobejdou bez mezinárodní pomoci. Naštěstí podle nezávislých pozorovatelů jsou funkční přístavy na východním pobřeží a také hranice s Egyptem je prostupná. Francie chce proto ještě v pondělí poslat do Benghází dvě letadla se zdravotnickým materiálem.

Nepokoje v zemi si za dva týdny vyžádaly nejméně tisíc obětí. Zemi zasaženou násilím opustilo zatím na sto tisíc lidí, další tisíce se o útěk pokoušejí. Společný postoj ke krizi v Libyi budou dnes hledat ministři zahraniční, kteří se scházejí v Ženevě.

Libyjci protestující proti režimu ukazují, že jsou ochotni zemřít. | Foto: ČTK/AP

„Humanitární krize hrozí nejen Libyi, ale i jejím nejbližším sousedům,“ poznamenal analytik Radiožurnálu Milan Slezák. Obrovská zátěž pak čeká nejen na uprchlíky, ale také na země, do kterých Afričané utíkají. „Proto je cílem ženevské konference udělat co nejvíce právě proto tyto potřebné lidi,“ řekl Slezák.

Podle zahraničního redaktora ČRo Ondřeje Boudy se navíc hodně mluví o vojenské intervenci do Libye: „Přestože to řada vrcholných politiků popírá, tak diplomatické zdroje takovou možnost připouští. Třeba Itálie pozastavila platnost smlouvy o neútočení s Libyí, právě aby se na případné mezinárodní operaci mohla podílet.“


Největší boje jsou ve městě Misrata.

Helena Berková, Ondřej Bouda, Veronika Sedláčková, Lenka Rafaelová, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme