Libyjští povstalci už téměř dobyli Tripolis. Postupují rychle
Režim Muammara Kaddáfího se zřejmě definitivně hroutí. Rebelové mají údajně v rukou až 90 procent Tripolisu, stoupenci plukovníka ovládají už jen čtyři čtvrti. Posledním úspěchem povstalců je ovládnutí budovy státní televize. Zbraně už údajně složila i Kaddáfího osobní garda. Podle vyjádření velvyslance libyjských rebelů ve Washingtonu Alího Auldžálího šlo dobytí hlavního města hladce. Obavy z dlouhých a krvavých bojů o metropoli se tedy nenaplnily. Po měsících patu byl Tripolis dobyt překvapivě rychle.
Přechodnou vládu z Benghází dnes oficiálně uznalo Turecko a Egypt a podporu jí vyjádřil také předseda Arabské ligy. Libyjské ambasády v mnoha zemích včetně České republiky oficiálně vyvěsily vlajku povstalců. Západní země vyzývají Muammara Kaddáfího, aby se vzdal a zabránil tak dalším obětem.
„Jeho režim se rozpadá a je na ústupu. Kaddáfí musí přestat bojovat, a to bez jakýchkoliv podmínek a musí jasně ukázat, že se vzdal všech nároků na vládu. Co se týká jeho budoucnosti, rozhodnutí o ní je na předsedovi Džalílovi a nových libyjských autoritách. Situace v Tripolisu je očividně velmi proměnlivá a není místo pro lhostejnost. Naším úkolem je udělat vše pro to, abychom podpořili vůli libyjského lidu, který si přeje efektivní přechod ke svobodné, demokratické Libyi, sloužící všem,“ řekl britský premiér David Cameron.
„Je to nejradostnější den v mém životě. Jsem rád, že dobytí Tripolisu šlo tak hladce a že se obešlo bez velkých ztrát,“ řekl Alí Auldžálí.
„Je pravděpodobné, že pokud Muammar Kaddáfí ztratí Tripolis, a to se v těchto hodinách děje, že to v podstatě znamená konec jeho politické existence. A dokonce se zdá, že i ty země, které by ještě před pár týdny bývaly byly ochotny ho nějakým způsobem přijmout a vysvětlit to jako příspěvek ke klidnému, smírnému řešení celého konfliktu, už od něj dávají ruce pryč,“ řekl redaktor Českého rozhlasu 6 Jan Fingerland.
Proč se vstup opozičních sil do Tripolisu mohl zdát tak rychlý, vysvětluje vojenský analytik Lukáš Visingr.
„Zřejmě hodně zapůsobila ta fragmentace libyjské společnosti na různé kmeny, klany a mocenské skupiny, které se na začátku jakýmsi způsobem rozdělily mezi Kaddáfího a povstalce. Ale jakmile začalo být jasné, že povstalci nakonec zvítězí, což po zapojení zemí NATO začalo být prakticky jisté, tak stále kmeny a klany na Kaddáfího straně postupně přecházely k povstalcům, což se začínalo projevovat i v západní části Libye, která na začátku byla loajální Kaddáfímu,“ popsal.
Podle Kaddáfího mluvčího Músi Ibrahima vděčí povstalci za své úspěchy silám NATO.
„Bez NATO jsou to nuly. Nejsou to žádní bojovníci za svobodu, nejsou u Libyjců vůbec oblíbení a mají velmi slabou vojenskou sílu,“ říká mluvčí libyjské vlády.
Zástupce českého velvyslance při NATO Petr Chalupecký mluví o budoucnosti Libye v Ozvěnách dne na Radiožurnálu.mp3
Ale podle odborníka na geopolitiku Michaela Romancova z Metropolitní univerzity v Praze má úspěch povstalců i jiný důvod než NATO v zádech.
„Ukázalo se, že Západ buď přecenil schopnosti takzvaných rebelů, nebo naopak nedocenil Kaddáfího vůli a množství peněz k tomu, aby mobilizoval své přívržence, protože navzdory pomoci ze západu trvalo poměrně dlouhou dobu, a rozhodně delší dobu, než to vypadalo ze začátku,“ uvedl Michael Romancov.
„Myslím si, že je jasné, že celá libyjská krize vstupuje do své závěrečné fáze. Co ovšem nevíme, je, jak dlouhá ta závěrečná fáze bude a jak přesně bude vypadat,“ řekl zástupce českého velvyslance při NATO Petr Chaloupecký.
Mizivá podpora Kaddáfího
Kaddáfího podpora v Libyi je podle všeho mizivá. V ulicích Tripolisu propuklo ozbrojené povstání proti němu. Předseda přechodné rady Mustafa Džalíl slíbil plukovníkovi okamžité zastavení bojů, pokud dobrovolně odejde do exilu. K tomu vůdce vyzvaly i Spojené státy, Evropská unie, Francie a další země.
Jenže Muammar Kaddáfí se ani teď vzdát nechce. Prostřednictvím svého mluvčího Ibrahíma Músy vyzývá k jednání.
Místopředseda Sdružení Libyjců žijících v ČR Dia Addín Felfel a redaktor Českého rozhlasu 6 Jan Fingerland diskutují o situaci v Libyi v Ozvěnách dne na Radiožurnálu.mp3
„Jsme velmi odolní a stále velmi silní. Stále máme tisíce velmi odhodlaných bojovníků. Při střetech v Tripolisu už zemřelo 1300 lidí a pokud to bude pokračovat, tak počet obětí ještě poroste. Vyzýváme proto k zastavení bojů a k zahájení jednání. Vyzýváme vůdce rebelů, aby zasedl k jednacímu stolu s naším vůdcem, a tím je stále Muammar Kaddáfí,“ uvedl.
Kde se libyjský vůdce skrývá, se stále neví. Buď je stále ve své rezidenci Báb al-Azízíja, o kterou rebelové bojují. Nebo už se mu podařilo uprchnout do sousedního Tuniska. Kaddáfího synové – Muhammad a Saif Islám – utéct nestihli. Hlavní žalobce mezinárodního trestního soudu Luis Moreno-Ocampo začal jednat o předání Saifa al Isláma do Haagu, kde bude čelit obvinění ze zločinů proti lidskosti.
Místopředseda Sdružení Libyjců žijících v České republice Dia Addín Felfel dokonce soudí, že povstalci zajali Muammara Kaddáfího už včera a dosud to pouze neoznámili. „Právě proto, že se bojí pomsty Muammaru Kaddáfímu,“ vysvětlil.
Obavy západních zemí
Především v západních zemích teď panují obavy, že mocenské vakuum po odchodu Muammara Kaddáfího zaplní boj mezi jednotlivými libyjskými kmeny. Velvyslanec povstalců ve Washingtonu, Alí Auldžálí, ale vidí výzvy pro budoucnost Libye jinde.
„Nadcházející období bude velmi náročné a musíme se na něj dobře připravit. Libyjci budou od své nové demokratické vlády hodně očekávat. Budeme potřebovat přístup ke zmrazeným bankovním kontům bývalých prominentů, budeme muset zajistit péči pro mnoho zraněných Libyjců, budeme potřebovat jídlo a musíme se také postarat o rodiny obětí. Ale konfliktu mezi libyjskými kmeny se nebojím,“ řekl.
O šanci na nový začátek pro Libyjce mluví šéf NATO Rasmussen. Naopak švédský premiér Fredrik Reinfeldt varuje, aby se situace neobrátila k horšímu. Záležet tak bude i na samotných povstalcích. Americký prezident Barack Obama proto radu vzbouřenců vyzývá, aby začala připravovat plány pro období po Kaddáfím.
Pomoc jim nabízí i šéf Elysejského paláce Nicolas Sarkozy, který si do Paříže na středu objednal muže číslo dvě libyjské opozice Mahmúda Džibríla. Ruští i čínští představitelé na rozdíl od západních lídrů zatím reagují na dění v Libyi zdrženlivě.
Zvětšit mapu