Listy o odstoupení Ruska od smlouvy o konvenčních zbraních

Přehled zahraničního tisku začneme v Moskvě, která uvalila moratorium na smlouvu o konvenčních zbraních v Evropě. Právě tato dohoda regulovala míru zbrojení po skončení studené války. Téma se přirozeně těší velké pozornosti.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Jak například píše deník Komersant, moratorium se může snadno stát prvním krokem Moskvy k zásadnímu přehodnocení vojensko-politického rozložení sil ve světě. Zejména události z posledních patnácti let totiž považuje Rusko pro sebe za nevýhodné. Z článku dál cituje náš moskevský zpravodaj Petr Vavrouška.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Vavrouška: TISK

Tolik Petr Vavrouška nad stránkami ruských novin. Co se o nejnovějším tahu prezidenta Putina píše jinde ve světě?

V Rakousku i v Německu ho kritizují. Rakouský list Die Presse vypočítává důvody, které může Rusko k takovému kroku mít, ale dodává, že ani americko-ruský spor kolem protiraketové základny v Polsku a v České republice neopravňuje Moskvu k tomu, aby zacházela tak daleko. "Navzdory vojenskému ping-pongu leží vina za ochlazení vztahů především na Rusku. Jeho prezident Vladimír Putin označil rozpad Sovětského svazu za největší geopolitickou tragédii století, a proto se jen obtížně smiřuje s realitou století jedenadvacátého. Tentýž prezident krátce před koncem svého volebního období pracuje na svém setrvání v úřadě, které ovšem ruská ústava nepředpokládá," uvádí deník.

Berliner Zeitung uvádí, že dvoustranné smlouvy Spojených států s jednotlivými členy NATO jsou pro Moskvu záminkou, aby se mohla vyvléknout z celoevropského bezpečnostního uspořádání. "Ruská hrozba založená na posílené přítomnosti NATO v Evropě je cenným tématem v ruském volebním boji. Za šašky tu budou Evropané. Ti získají protiraketový systém pochybné užitečnosti s vědomím, že se Rusko pod současným vedením do žádného bezpečnostního systému nezapojí," konstatuje německý list.

Izrael má od víkendu nového prezidenta, tři-a-osmdesátiletého veterána blízkovýchodní politiky Šimona Perese. A izraelská média se na nového prezidenta dívají z perspektivy naděje na řešení palestinsko-izraelského konfliktu. Deník Haarec nabádá nositele Nobelovy ceny za mír, kterou Peres získal v roce 1994 za podíl na dojednání míru s Palestinci, aby se aktivně zapojil do řešení konfliktu: "Šimon Peres je spoluzodpovědný za uvíznutí Izraele v bažinatých vodách palestinských území," píše Haarec, "jeho nová role mu nabízí jedinečnou příležitost napravit svůj omyl. Peres se snažil o dohodu s Palestinci, ještě když byl v čele středně velké politické strany. Nyní může o totéž usilovat z pozice prezidentského úřadu," konstatuje izraelský list.

Jerusalem Post se ale ptá, do jaké míry vůbec muže Šimon Peres mírový proces s Palestinci a Syřany ovlivnit: "Jen těžko bychom hledali kontroverznější otázku," píše list: "Na druhé straně ovšem stěží najdeme mezi blízkovýchodními vůdci kvalifikovanější osobu, která by mohla prolomit stagnaci mírového procesu a otevřít cestu dlouhodobému urovnání sporu," soudí list Jerusalem Post.

Pavla Hůlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme