Listy o procesu s Mengistem Hailem Mariamem

V Addis Abbebě se po mnoha letech mělo rozhodnout o dalším osudu Mengista Haila Mariama. Ten nechal vyvraždit možná až 200 tisíc lidí. Dlouho očekávaný verdikt ale nepadl. I to rezebírá dnešní zahraniční tisk.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Jihoafrický deník Mail & Guardian například připomíná, že důvodem pro další odročení maratónního soudního procesu jsou nové důkazy obhajoby. List dále uvádí, že soud s Mengistem Hailem Mariamem začal v roce 1994 a od samého začátku ho doprovázely neustálé průtahy. Ale mnozí - a to nejen pozůstalí po mnoha tisících obětech Mengistovy genocidy - doufali, že právě včerejšek konečně přinese finální verdikt. Soud totiž v listopadu loňského roku oznámil, že po vyslechnutí více než sedmi set svědků vynese právě 23. května rozsudek. To stojí v Mail and Guardian.

Súdánský deník Sudan Tribune k tomu ještě poznamenává, že v Etiopii se teď odehrává drama. A v něm jeden diktátor obviňuje druhého z genocidy. Proč trvalo vládě pod vedením premiéra Zenawiho celých patnáct let, než se jí podařilo obvinit a soudit generála Mengistu a jeho společníky?

List dále píše: Etiopané, kteří během sedmnáctiletého vražedného Mengistova režimu neuvěřitelně trpěli, chtějí spravedlnost už hodně dlouho. K čemu byly a co přinesly veškeré prodlevy? Ptá se súdánský deník. Odpověď na podobné otázky totiž paradoxně nemusí nijak souviset s etiopskou minulostí, ale naopak se současnou situací v Etiopii. To si myslí autor článku v súdánských novinách..

Další země, která se teď častěji objevuje v novinách, je Barma a britský deník Guardian v této souvislosti píše, že situace v Barmě se v posledních dnech rapidně zhoršuje. Zemi ovládá strach a represe. Od vojenského převratu v roce 1962 změnila barmská armáda obyvatele této země v jihovýchodní Asii v jeden z nejutlačovanějších národů na celém světě. V barmských pracovních táborech se nachází více než tisícovka politických vězňů. List připomíná, že vůbec poprvé byla celá situace projednávána v Radě bezpečnosti OSN až v prosinci loňského roku. V těchto dnech prý konečně eskaluje mezinárodní tlak na barmské vojenské představitele.

Mezi Ruskem a Gruzií se prý rozpoutala potravinová válka. Rusko totiž zakázalo na svém území prodej gruzínského vína a světově známé minerální vody Boržomi. Gruzie kvůli tomu dokonce hrozí, že vystoupí ze Společenství nezávislých států. Tohle téma rozebírá ruská verze časopisu Newsweek. Z článku cituje náš zpravodaj v Moskvě Petr Vavrouška.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Vavrouška: TISK

Petra Lazáková, Soňa Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme