Lupiči ukradli na bruselském letišti diamanty za téměř miliardu korun

Ozbrojení lupiči ukradli na bruselském letišti diamanty. Odnesli si lup celkem za 50 milionů dolarů (tedy v přepočtu asi 950 milionů korun). Původně se mluvilo o škodě téměř za 9 miliard. Zlodějům se čin povedl ve chvíli, kdy se drahokamy nakládaly do letadla. O zprávě informovala belgická televize VRT.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Diamant, ilustrační foto

Diamant, ilustrační foto | Foto: stock exchange, Candice Courtney

Podle belgických médií došlo k loupeži včera večer krátce před 20. hodinou. Lupiči byli ozbrojeni, na plochu letiště se dostali ve vozidlech, ve kterých prolomili zábrany. Jedno z vozidel byla další dodávka a druhé bylo falešné policejní auto.

Maskovaní muži ozbrojení samopaly přijeli k dodávce bezpečnostní služby Brink’s, ze které se měl cenný náklad naložit do letadla švýcarské společnosti Swiss.

Přehrát

00:00 / 00:00

Případ loupeže diamantů v Bruselu přibližuje redaktor Jaromír Marek

Maskovaní lupiči dodávku přepadli a ukradli z ní diamanty. Přes poničené zábrany pak opět v autech zmizeli. Incident trval jen několik minut a nikdo během něho nebyl zraněn.

Jaké byla skutečná hodnota uloupených diamantů, zatím není zcela jasné. Podle posledních informací měly cenu téměř miliardy korun. Jednalo se pravděpodobně o nebroušené kameny z Antverpského světového střediska diamantů.

Jedno z aut později policie objevila v belgickém městě Zellik nedaleko Bruselu. Kriminalisté po lupičích pátrají, bližší informace zatím nechtějí zveřejnit.Bezpečnostního experta Michala Fáberu zaujalo na případu především na to, že lupiči přesně věděli, kdy a kam si pro diamanty přijít.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Odpoledního Radiožurnálu byl bezpečnostní expert Michal Fábera

„Ta první nejdůležitější věc jsou vždycky informace. A já když jsem tak pročítal, co se v tom Bruselu stalo, tak jsem ještě nikde neviděl otázku, kdopak těm hochům řekl, v kolik hodin na které stojance a kolik se bude nakládat. Čili odkud přišla informace, že tam ty diamanty budou,“ říká Fábera a dodává, že zdrojem většinou bývají samotní zaměstnanci.

Pachatelem podle něj byli profesionálové. „A to z mnoha pohledů. Nepadl jediný výstřel, nikdo nebyl zraněn. Byli přesně tam, kde potřebovali být, v okamžiku, kdy to potřebovali. Otázka je, pro koho pracovali. Jestli kradli pro sebe, to bych se ale hodně divil, nebo kdo jim to zadal. Tyto loupeže bohužel často mají spojení s financováním drogových kartelů a všemožné trestné činnosti,“ uzavírá expert.


Místo incidentu

ak, kko, Tomáš S. Šťástka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme