Madaři rozhodli o složení parlamentu

Maďarské parlamentní volby zřejmě vyhrála pravicová koalice Svazu mladých demokratů-Maďarského demokratického fóra Fidesz-MDF. Většinu v 386členném Národním shromáždění přesto bude nakonec mít opozice, oznámila maďarská státní televize.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

volební Budapešť | Foto: ČTK/AP

Po sečtení 95 procent hlasů z nedělního druhého kola voleb by podle složitého maďarského volebního systému vládní koalice Fidesz-MDF získala 189, opoziční Maďarská socialistická strana 177 a rovněž opoziční Svaz svobodných demokratů 19 mandátů.

Socialisté a svobodní demokraté přitom už dříve oznámili, že po úspěšných volbách počítají s uzavřením vládní koalice. Její pozice ale bude velmi těžká, protože v parlamentu bude mít jen minimální většinu.

Ústřední volební komise už zaznamenala první stížnost z opozičního tábora. Jak z Budapešti telefonuje spolupracovník Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Gregor Martin Papucsek, Socialistická strana už nyní žádá zasedání Ústřední volební komise, protože se domnívá, že Maďarská televize porušila moratorium, když oslovila manželku premiéra paní Orbánovou a zajímala se o její zdravotní stav. Rozšířily se totiž pověsti, že ji její manžel zbil, což ovšem paní premiérová odmítla..

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Papuczek: Maďarské volby

Předseda vlády Viktor Orbán v neděli večer přiznal, že pravicová koalice Svazu mladých demokratů-Maďarského demokratického fóra letošní parlamentní volby prohrála.

Milan Kopp, Gregor Martin Papucsek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme