Madrid a Barcelonu přikryl černý mrak smogu

Nepříjemný smog zahaluje v posledních dnech dvě největší španělská města - Madrid a Barcelonu. Naměřené hodnoty znečištění ovzduší dosahují kritické úrovně. Představitelé obou měst vyzývají občany, aby omezili používání osobních aut a k přepravě využívali hlavně veřejnou dopravu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Madrid. Smog | Foto: AFP

Madrid je pod černým oblakem smogu už více než 10 dní, Barcelona na tom není o moc lépe. „Není to nic nečekaného, Madrid má velmi silně kontaminované ovzduší už dávno. A ani v Barceloně to není žádný ideál. Situaci teď navíc komplikuje klimatický anticyklón,“ přiblížila spolupracovnice ČRo ve Španělsku Ľubica Zlochová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovnice ČRo ve Španělsku Ľubica Zlochová v Dopoledním Radiožurnálu.

Ve Španelsku jsou poměrně vysoké teploty, neprší a je bezvětří. „Takže tmavý smogový opar se nechce rozplynout. Vypadá téměř děsivě, protože se nedá rozeznat ani silueta obou měst,“ řekla Zlochová.

Ovzduší v Madridu i Barceloně je ale už znečištěné natolik, že se případem bude zabývat dokonce prokuratura. „Ministerstvo životního prostředí pověřilo speciálního prokurátora, aby začal vyšetřovat, zda tato velká španělská města, kromě Madridu a Barcelony se mluví také o Valencii, překračují Evropskou unií povolenou úroveň znečištění,“ vysvětlila Zlochová.

Spekuluje se totiž o tom, že s právě s těmito údaji se v minulosti velmi manipulovalo. „Ministryně životního prostředí má právě dnes během setkání s šéfem federace municipalit a provincií analyzovat, jaká opatření mají dělat radnice jednotlivých měst, aby se úroveň znečištění snížila,“ řekla spolupracovnice ČRo ve Španělsku.

Uvažovalo se například o tom, že by znečištěná města například zvýšila daně na motorová vozidla. Nápad ale zatím zapadl zejména kvůli hospodářské krizi a kvůli tomu, že se začaly řešit jiné ‚vážnější‘ věci. Odborníci prý přitom uvádějí, že na následky znečištění ovzduší zemřelo v minulém roce až šestnáct tisíc.

Ľubica Zlochová, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme