Marek Belka podpořil předsedkyni Svazu Poláků v Bělorusku

Polsko podpořilo předsedkyni Svazu Poláků v Bělorusku Andželiku Borysovou. Režim Aleksandra Lukašenka ji ale neuznává. Borysová je teď na návštěvě ve Varšavě a zítra promluví v Evropském parlamentu o situaci menšin a opozice v Bělorusku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marek Belka | Foto: Archiv ČRo

Premiér Marek Belka nabídl pomoc polské menšině, která se stala terčem útoku běloruských úřadů.

"Snažíme se poskytnout materiální a právní pomoc. Chceme, aby paní Borysová hrála v polsko-běloruských vztazích důležitou roli," řekl premiér a nabídl Borysové funkci honorární konzulky v Bělorusku.

"Děkuji, je to pro mě pocta, ale v první řadě jsem předsedkyní Svazu běloruských Poláků," reagovala Andželika Borysová.

Běloruské úřady na konci minulého měsíce zorganizovaly Sjezd svazu Poláků, který zvolil nové vedení. Podle Borysové i Polska to byl zinscenovaný sjezd a zvolené vedení není legitimní. Polský Senát tomuto svazu odmítl poskytnout dotaci.

Spor mezi organizací Poláků a běloruským režimem přerostl v otevřený diplomatický konflikt. Úřady v Minsku vypověděly polské diplomaty, Varšava reagovala stejným opatřením. Polsko navíc nedávno dokonce odvolalo svého velvyslance z Minsku.

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme