Masakr v Srebrenici zůstává palčivou výčitkou

V bosenské Srebrenici skončila vzpomínka na oběti největšího masakru od konce druhé světové války. Před deseti lety tam srbské jednotky zavraždily 8 tisíc muslimských mužů. K památníku v Potočari u Srebrenice se sjely desetitisíce muslimů z celé bývalé Jugoslávie.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

rakve s oběťmi srebrenického masakru

rakve s oběťmi srebrenického masakru | Zdroj: ČTK

Memoriál hlídaly stovky policistů. Jen u 20kilometrové přístupové cesty stáli ve 200metrových odstupech. Nakonec se ale žádný incident nestal. Hlavním bodem aktu byl pohřeb 610 nově identifikovaných obětí. Rakve byly seřazeny napříč areálem památníku potažené zeleným plátnem, pak byly jedna po druhé přeneseny do hrobů. Když skončila pobožnost, byla přečtena všechna jména mrtvých.

Mnohým pozůstalým vadila přítomnost srbského prezidenta Borise Tadiče. Podle většiny muslimů se za takové zlo vůbec nelze omlouvat. Mnozí řečníci volali po dopadení generála Mladiče, prezident Tadič naznačil, že jeho dopadení může být otázkou několika dnů. Mladič má na svědomí masakr 8 000 mužů.

Britský ministr zahraničí Straw přiznal, že mezinárodní společenství neudělalo proti konfliktu dost. Mysleli si to i ti, kteří na sobě měli zelená trička s nápisem:"Daytonská smlouva je napsána krví obětí obětí Srebrenice."

Co předcházelo

Před 10 lety zahájila bosenskosrbská armáda spolu s příslušníky srbských ozbrojených sil operaci obsazení bosenského města Srebrenice. Donutili nizozemské vojáky, aby ze své základny vydali muslimské obyvatele města, kteří se tam ukryli. Pak oddělili ženy a děti od mužů. Přes sedm tisíc mužů a chlapců zavraždili a naházeli do masových hrobů.

Mezinárodní společenství nedokázalo tomuto zločinu zabránit. Podle generálního tajemníka Severoatlantické aliance Jaap de Hoop Scheffera je v zájmu mezinárodní spravedlnosti chytit a soudit dva hlavní viníky masakru. Generála Ratka Mladiče a politického předáka bosenských Srbů Radovana Karadžiče.

"Pánové Mladič a Karadžič nejsou tam, kde by být měli. To znamená v Haagu. Síly NATO a Euroforu v Bosně a Hercegovině dělají co mohou. V tomto případě je ale nutná i politická vůle a spolupráce. Z té ale nemám dobrý pocit. Proto budeme dělat vše, co je v našich silách, aby tito muži ve jménu obrany lidských práv a vyrovnání se s minulostí stanuli před tribunálem v Haagu," zdůraznil Scheffer.

Milan Kopp, Pavel Novák, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme