Merkelová a Hollande jednají v Kremlu s Putinem o příměří na Ukrajině

Německo a Francie se snaží přesvědčit ruského prezidenta Vladimíra Putina, aby přistoupil na mírový plán pro Ukrajinu. Do Moskvy proto přiletěla německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Francois Hollande.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Angela Merkelová, Vladimir Putin a Francois Hollande jednají v Kremlu | Zdroj: Reuters

Schůzka v Kremlu začala v 17:30 SEČ s zřejmě potrvá několik hodin. Očekává se totiž, že jednání budou velmi obtížná.

Německá kancléřka už před odletem prohlásila, že není jisté, zda se zastavení bojů podaří dojednat.

O svém mírovém návrhu Angela Merkelová a Francois Hollande nic dopředu neprozradili.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání o mírovém plánu v Moskvě sleduje zpravodaj Martin Dorazín

Podle různých zdrojů by se mělo jednat o určitou modifikaci minského mírového plánu ze září minulého roku obsahující okamžité příměří, zachování současných demarkačních linií a možná i vyslání mezinárodních mírových jednotek.

S tím by Rusko souhlasilo, ovšem pouze za předpokladu, že se bude mise také účastnit, což je zase absolutně nepřijatelné pro Ukrajinu.

Dnešní ostře sledované schůzce s Putinem předcházelo čtvrteční rokování v Kyjevě s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem, kterému Merkelová a Hollande svůj mírový plán představili. Po jednání nenásledoval žádný tiskový brífink.

Debata o vyzbrojení Ukrajiny ve Washingtonu sílí, rozhodnutí zatím nepadlo

Číst článek

Nová iniciativa Hollandea a Merkelové je považována za snahu utišit sílící hlasy v západních zemích, zejména ve Spojených státech, které vybízejí k dodání zbraní Ukrajině, aby mohla čelit ofenzivě proruských povstalců, podporovaných vojensky Ruskem.

Prezident Barack Obama chce o případných vojenských dodávkách na Ukrajinu rozhodnout až po nynější diplomatické intervenci Berlína a Paříže.

Martin Dorazín, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme