Merkelová požaduje od Američanů dodržování německého práva na německém území

V boji proti terorismu nelze využívat všech technických prostředků, které jsou dispozici, prohlásila německá kancléřka. Angela Merkelová dnes v souvislosti s americkou špionážní aférou čelila na tradiční letní tiskové konferenci otázkám desítek novinářů z celého světa.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německá kancléřka Angela Merkelová

Německá kancléřka Angela Merkelová | Zdroj: Reuters

Kancléřka opět vyzvala Spojené státy k dodržování německých zákonů na německé půdě. Existuje podezření, že prostřednictví špionážního programu Prism docházelo k plošnému sledování mailové a mobilní komunikace.

„Německo není policejní stát. V Německu ani Evropě se neřídíme právem silnějšího, ale platnými zákony,“ prohlásila Angela Merkelová před nabitým sálem.

Na detailní analýzu, koho a co Američané v Německu odposlouchávali, si Němci podle slov kancléřky musí počkat, Spojené státy ji zatím nemají zpracovanou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tradiční letní vystoupení Merkelové, jehož hlavním tématem byla špionážní aféra, sledovala na místě německá zpravodajka ČRo Klára Stejskalová.

Velké letní vystoupení Merkelové ukázalo, že německá kancléřka pokračuje ve své tradiční taktice nepříjemné záležitosti „vysedět“. Její dnešní stominutové vystoupení sledovalo kolem 250 zástupců tisku a většina otázek se týkala právě špionážní aféry.

Německá kacléřka v podstatě zopakovala to, co říká od začátku. „Účel nesvětí prostředky, nelze používat vše, co nám technika umožňuje. Stále se musí hledat rovnováha mezi hrozícím nebezpečím a prostředky, které k jeho odhalení používáme,“ uvedla.

Špionážní skandál a předvolební kampaň

Dva měsíce před německými volbami se stala špionážní aféra výbušným tématem předvolební kampaně. Kancléřka čelí kritice opozičních stran, že nevyvíjí dostatečný tlak na vládu Baracka Obamy, která zatím nevysvětlila své chování vůči tradičnímu spojenci.

Špionážní skandál propukl pro CDU a Merkelovou v tu nejméně vhodnou chvíli. Opozice se do této doby neměla čeho chytit, německému hospodářství se daří, v zemi je nízká nezaměstnanost, prosazením minimálního platu a dalšími sociálními programy Merkelová připravila opozici o zbraně.

Špionážní aféra je tak jednou z mála věcí, kterých se mohou členové SPD a zelení chytnout. Opozice hřímá, že pokud Merkelová o špionážním programu nevěděla, tak je to pro ni špatná vizitka, a pokud o něm věděla, tak lže.

Z nejnovějšího průzkumu vyplývá, že dvě třetiny Němců hodnotí postoj vlády k aféře jako velmi špatný. Třetí volební vítězství Merkelové to však nejspíš neohrozí, kancléřka je u voličů stále populární, změnu v kancléřském křesle si navíc Němci nepřejí, jak ukazují dlouhodobé průzkumy.

Klára Stejskalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme