Miloševičova smrt vyvolává v Srbsku dohady

Lékaři dnes provedou pitvu Slobodana Miloševiče, která má objasnit přesnou příčinu jeho úmrtí. Podle jednoho z jeho právníků se bývalý jugoslávský prezident obával, že ho chtějí otrávit. Soud povolil, aby se pitvy zúčastnili dva srbští odborníci. Na to, jak Slobodan Miloševič skutečně zemřel, se ptají i dnešní noviny v Srbsku a Černé hoře. Úmrtí bývalého jugoslávského prezidenta ve vazební věznici v nizozemském Scheveningenu vzbuzuje u srbských médií mnoho podezření.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slobodan Miloševič

Slobodan Miloševič | Zdroj: ČTK

Smrt ještě před vynesením rozsudku. Haag zabil Miloševiče. Konec jedné epochy. Takové titulky nesou první stránky nedělních vydání srbských deníků. Píší mimo jiné o tom, že se Miloševič před několika dny svěřil svému advokátovi s podezřením, že léky, které dostává, mohou negativně ovlivňovat jeho zdraví.

Některé srbské deníky citují Miloševičova bratra Borislava, který prohlašuje, že Slobodana zabil haagský tribunál. Chtěl dosáhnout jeho převezení k sobě do Moskvy na vyšetření. Miloševič trpěl vysokým krevním tlakem. To ale tribunál nedovolil.

Noviny také spekulují, jestli bude exprezident pohřbený v Bělehradě v aleji významných osobností, nebo v rodném Požarevci anebo v Moskvě, kam se uchýlila jeho manželka Mira Markovičová.

Miloševič, přezdívaný balkánský Machiavelli, byl první hlavou státu v historii, kterou soudil mezinárodní tribunál kvůli obvinění z válečných zločinů. I když soud probíhal od roku 2002, rozsudku se nedočkal. Za vinu mu bylo kladeno rozdmýchávání nacionalistických vášní a rozpoutání několika válek v 90. letech na Balkáně. Aktivně se podílel na většině konfliktů v bývalé Jugoslávii.

Obvinění se konkrétně vztahovala na válečné operace, které Srbsko vedlo v letech 1991 až 1995 proti Chorvatsku a v Bosně a v letech 1998 až 1999 v jihosrbské provincii Kosovo. Miloševič, který byl postaven před haagský tribunál v roce 2002, všechna obvinění odmítal. Před ICTY se jako bývalý právník hájil sám, proces se ale neúměrně protahoval, a to i kvůli vážným zdravotním problémům obviněného.

Bývalý jugoslávský prezident byl nalezen mrtvý včera ráno v cele¸ ve které očekával verdikt mezinárodního tribunálu pro bývalou Jugoslávii. Podle předběžných informací zemřel přirozenou smrtí.

Hlavní žalobkyně Haagského soudního tribunálu Carla Del Ponteová podle svých slov smrti Slobodana Miloševiče hluboce lituje. Nyní už nebude možné vyslechnout verdikt v případu, který svým významem pro statisíce obětí konfliktu v bývalé Jugoslávii a jejich příbuzné daleko přesahoval osobu bývalého prezidenta.

Proces s Miloševičem měl přitom podle očekávání skončit za několik dnů. Jeho smrt v haagské cele už vyvolala spekulace o skutečné příčině smrti a stoupenci z něj budou zřejmě dělat mučedníka. V Haagu dnes bude při pitvě na žádost Bělehradu přítomen i srbský patolog - mezinárodní soudní tribunál ale nereagoval na žádost Miloševičových příbuzných, kteří chtěli, aby pitva proběhla v Moskvě, protože se podle jejich názoru haagským odborníkům nedá věřit.

Pavel Novák, Vít Pohanka, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme