USA 0:1 Česko

Módní příběh Diany: londýnská výstava představuje modely, které z princezny udělaly ikonu

FOTO UVNITŘ. V londýnském Kensingtonském paláci začala v pátek výstava šatů princezny Diany. Lidé si tak můžou připomenout proslulé módní kreace, kterými svého času okouzlovala celý svět. Expozice s názvem „Diana: Její módní příběh", nabízí celkem 25 modelů, které z princezny v lidských srdcích pomohly udělat skutečnou ikonu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Diana: Její módní příběh | Zdroj: Reuters

Výstava mapuje proměnu a vývoj princeznina stylu od prvopočátků, kdy Diana nechápala, že se šaty mohou považovat za diplomatickou zbraň, kdy se jí dokonce říkalo „shy Di“, tedy plachá Diana, až po polovinu 90. let, kdy byla tou nejvíce fotografovanou celebritou tehdejšího světa.

Diana: Její módní příběh | Foto: Reuters

„Žádná ženská členka britské královské rodiny nepoutala takovou pozornost jako Diana. Nebylo to dáno jen samotnou princeznou, ale taky tím, jak se mediální zpravodajství stalo mezinárodní záležitostí. Princezna byla v oblékání celkem odvážná, ale vždycky se držela v hranicích, které příslušely člence královské rodiny. Takže si vybírala módu, která se jí líbila, ale zasazovala ji do role, kterou musela hrát,“ říká jedna z kurátorek výstavy Libby Thompsonová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kensingtonský palác v Londýně vystavuje šaty princezny Diany. Lidé si tak můžou připomenout módní kreace, kterými okouzlovala celý svět

Lady Diana podle ní nosila ještě na počátku 80. let velmi romantické a pohádkové kreace. Pak ale začala být mnohem hravější a začala úzce spolupracovat s předními módními návrháři.

Poppy Cooperová, produkční výstavy, připomíná, že princezna byla pod obrovským drobnohledem médií, a její róby se rozebíraly často víc než důležitá politická rozhodnutí.

Diana: Její módní příběh | Foto: Reuters

„Ukazujeme tady titulní strany časopisů, protože tehdy platilo, že lady Diana na obalu zvýší prodej o 40 procent. Když princezna začala pronikat do světa módy, nedělala vždy správná rozhodnutí. Třeba o těchto šatech ze zeleného tartanu psal tisk velmi negativně. Diana si kritiky četla a tenhle model už nikdy neoblékla," popisuje Cooperová.

Diana: Její módní příběh | Foto: Reuters

Návštěvníci asi nejvíc postojí u inkoustově modrých sametových šatů od Victora Edelsteina, ve kterých si Diana v Bílém domě zatančila s Johnem Travoltou.

Diana: Její módní příběh | Foto: Reuters

Kdo se ale těší na princezniny proslulé svatební šaty, ten bude Kensingtonský palác opouštět nejspíš s protaženým obličejem. Vzor svatebního modelu je alespoň zachycený na zdech ve vstupní místnosti expozice.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme