Mubarak oznámil, že nebude kandidovat v podzimních volbách

Egyptský prezident Husní Mubarak nebude kandidovat v podzimních prezidentských volbách. Do té doby chce ale nadále zůstat v čele země. Uvedla to televize Al Arabía s tím, že Mubarak své rozhodnutí oznámí ve večerním projevu k národu. Statisíce lidí, kteří dnes demonstrovali v ulicích Káhiry a dalších Egyptských měst, ale chtějí okamžité odvolání autokratického vládce.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pochodu se zúčastnili i podpůrci prezidenta Mubaraka

Pochodu se zúčastnili i podpůrci prezidenta Mubaraka | Zdroj: ČTK

Odborník na Blízký východ z Českého rozhlasu 6 Jan Fingerland se domnívá, že Mubarakovo rozhodnutí nekandidovat situaci v zemi neuklidní.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ondřej Houska a Jan Fingerland o situaci na Blízkém východě ve Stalo se dnes.mp3

„Husní Mubarak je problémem sám o sobě a to, že nebude kandidovat, situaci nevyřeší. Prezidentské volby se budou konat téměř za tři čtvrtě roku, kdy bude jiná situace. Je to sice ústupek, ale pokud se demonstrantům nepodaří udržet momentální nápor, může se stát, že Mubarak vydrží až do voleb,“ myslí si Fingerland.

Podle Fingerlanda je Mubarak odhodlám vytrvat a to se mu může povést. Tlak demonstrantů zatím není tak velký a prezident má navíc podporu nejen ve společnosti, ale například i v armádě.

Fingerland se domnívá, že jsou Egypťané tak odhodlaní, že by v tuto chvíli nepomohl ani tvrdý ozbrojený zákrok. Z nepokojů mají strach i vůdci ostatních zemích Blízkého východu. Jordánský král oznámil jmenování nové vlády, která bude ochotná k reformám.

„Tyto režimy mají stejný problém. Není tam tradice demokracie a režimy se nenaučily komunikovat s veřejností a vyhovět jí. Dokonce i státy, které mají ropu, mají podobné ekonomické problémy,“ dodává Jan Fingerland z Českého rozhlasu 6.

V Egyptě protestoval milión lidí

Celkový počet protestujících v Egyptě dnes podle odhadu agentury Reuters dosáhl přibližně milionu. Jenom na centrálním náměstí Tahrir v Káhiře se sešlo kolem čtvrt milionu lidí, požadujících konec Mubarakova autoritářského režimu, přestože úřady blokovaly vjezdy do města a v zemi nefunguje veřejná doprava.

Přehrát

00:00 / 00:00

Břetislav Tureček z Káhiry v 18.25 v Ozvěnách dne.mp3

Egyptští protivládní demonstranti by měli být trpěliví a zanedlouho se dočkají uspokojivého výsledku. Takové prohlášení vydala podle státní televize egyptská armáda. Opozice vyzvala ke generální stávce a dnešní shromáždění nazvala Pochodem miliónů.

Do ulic vyšly stovky tisíc Egypťanů. V mnoha případech už neprotestují jen proti prezidentovi Husnímu Mubarakovi, ale i proti Spojeným státům a Izraeli.

Takových případů přibylo poté, co vyšlo najevo, že Izrael prosazuje diplomatickými kanály udržení Mubarakova režimu. Stovky demonstrantů chodí s plakáty označujícími Mubaraka za agenta Izraele a Spojených států.

Egypťané připomínají miliardy dolarů, které Američané posílají káhirské vládě, a to i ve formě vojenské pomoci.

Opozice chce s vládou jednat jen když odstoupí Mubarak

V zákulisí mezitím probíhají nepřehledné pokusy o politické vyjednávání. Nově ustavený viceprezident Umar Sulajman prohlásil, že zahajuje dialog s opozicí. Její vůdci ale tvrdí, že dokud bude Mubarak u moci, o jednání nemůže být řeč.

To samé prohlásil i Muhammad Baradej, když se vrátil do Egypta z Vídně. Podporuje ho například Muslimské bratrstvo, ale většina lidí s ním nesouhlasí.

Shromáždění organizovaly podle Břetislava Turečka zcela neformální sítě obyčejných lidí, za demonstracemi nestojí žádná opoziční strana. Demonstranti mají také často protichůdné názory, od sekulárních, po stoupence Muslimského bratrstva.

Přehrát

00:00 / 00:00

Štěpán Macháček o aktuální situaci v Egyptě v 17.30.mp3

Tisíce lidí protestují i mimo Káhiru

Tisíce nespokojených Egypťanů vyšly do ulic taky například ve městech Alexandria, Ismailia nebo Suez. Protesty tak patrně dosáhly nejmasovější úrovně v historii nezávislého Egypta.

„V oblastech, kde se demonstruje, dodržují protestující pořádek mnohem efektivněji, než policie. V jiných částech je to horší, chaos ale přetrvává, nefungují banky, školy, služby, v ulicích přibývají odpadky,“ popisuje problémy Tureček.

„Je otázka, zda je to jen neblahý vliv lidové revolty, nebo naopak cílená sabotáž ze strany režimu, který se snaží zdiskreditovat opoziční hnutí a ukázat, že jeho činnost vede jen ke zmaru,“ dodává zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu v Káhiře Břetislav Tureček.

Demonstranti mají podporu

Demonstraci podpořili předseda Ligy arabských států, bývalý šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii nebo představitelé Muslimského bratrstva. Podle spolupracovníka ČRo Štěpána Macháčka hledají protestující v těchto osobnostech sjednotitele opozičních sil.

„Lidé jsou zklamaní váhavým postojem amerických a evropských politiků, kteří zatím myšlenku pádu Mubarakova režimu jednoznačně nepodpořili,“ říká Macháček a dodává, že účastníci jsou v protestech odhodlaní vytrvat až do Mubarakova odchodu.

Štěpán Macháček, Břetislav Tureček, Ondřej Houska, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme