Na Chiraka při oslavách čekal muž s puškou

V Paříži byl v den národního svátku zmařen pokus o atentát na prezidenta Jacquesa Chiraka. Během oslav výročí pádu Bastily se do jeho bezprostřední blízkosti dostal muž s nabitou sportovní puškou. Stalo se tak při tradiční vojenské přehlídce na Elysejských polích, když Chirac přijížděl v otevřeném vojenském džípu od Vítězného oblouku. Při zatýkání vyšla z útočníkovy zbraně rána, ale nikomu se nic nestalo. Muž, který patří ke stoupencům krajní pravice, se k úmyslu zabít hlavu státu přiznal.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

muž, který ohrožoval prezidenta | Foto: ČTK/AP

Jak z metropole nad Seinou uvádí spolupracovník Radiožunálu Zdeněk Müller, pětadvacetiletý muž si sportovní zbraň na oslavu přinesl v pouzdře na kytaru. Stál v davu poblíž Vítězného oblouku, kde prezident projížděl v otevřeném džípu krátce před začátkem každoroční vojenské přehlídky na oslavu Velké francouzské revoluce. Policie oznámila, že se jedná o jistého Maxima Brunerieho, který je údajně už pět let znám jako krajně pravicový radikál.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z. Müller o incidentu na oslavách

Podle svědků byl střílející mladík přemožen přihlížejícími diváky ještě předtím, než mu dva příslušníci pořádkové policie nasadili pouta.

Brunerie se později policii přiznal, že chtěl Chiraka zabít a změnit tak politický režim ve Francii. Nebyl prý spokojený s porážkou extrémní pravice v nedávných volbách. Po zavraždění prezidenta měl podle svých slov v úmyslu zabít i sebe. Francouzská televize France 2 uvedla, že muž měl v minulosti vážné psychické problémy.

Incident vážněji nenarušil další průběh oslav národního svátku. Prezident Chirac ho chtěl letos oslavit především s občany. Na odpolední recepci do zahrad prezidentského paláce na Elysejských polích pozval na šest tisíc Francouzů, kteří během roku jednali jako příkladní občané - ve sportu, v práci či veřejném životě.

Prezident Chirac na vojenské přehlídce | Foto: ČTK/AP

Na dopolední vojenské přehlídce, kterou předznamenal zmíněný incident, pochodovali jako oficiální pařížští hosté studenti z proslulé americké vojenské akademie ve West Pointu a silný potlesk sklidil rovněž vůz newyorských hasičů.

Pokud počasí dovolí, vyvrcholí francouzský národní svátek mnoha ohňostroji po celé zemi a - jak je zvykem - také tanečními zábavami a lidovými bály.

Kateřina Pospíšilová, Marika Táborská, Zdeněk Müller, Terezie Zemánková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme