Na ekologii a rozvoj alternativních zdrojů energie se mimo jiné zaměří středomořský summit

Šéfové vlád 43 zemí se dnes sjíždějí do Paříže na první summit Unie pro Středomoří. Tu loni na podzim navrhl vytvořit francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Mělo jít o společenství zemí ležících kolem Středozemního moře s názvem Středomořská unie. Po nevoli Německa kvůli budování další částečně evropské struktury vedle Evropské unie se společenství přejmenovalo na Unii pro Středomoří.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nicolas Sarkozy | Zdroj: ČTK

Předsedové vlád, prezidenti, šejkové a králové se sejdou ve Velkém Paláci v centru Paříže. Kvůli tomu, ale i před zítřejší přehlídkou na Champs Elysees k výročí dobytí Bastily je oblast kolem této secesní památky uzavřená. Z provozu summit vyřadil i důležité stanice metra Concorde a Clemenceau.

Kolem paláce hlídkují vojáci se samopaly. Účastníci summitu mají jednat o hospodářské spolupráci, ochraně životního prostředí v prostoru Středozemního moře a také o zajištění zdrojů pitné vody. Účast na summitu přislíbili představitelé všech států Severní Afriky. Nepřijede libyjský vůdce Muammar Kaddáfí, který celou Unii považuje za zbytečnou.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme