Na extremistické akce se přichystalo i Německo

Oslavy 1. května probíhaly bouřlivě v mnoha evropských metropolích. V centru Londýna se sešlo několik tisíc lidí na demonstraci proti kapitalismu. Při drobnějších incidentech s policií bylo asi 20 osob zatčeno. Velké protesty se konaly i v Berlíně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pochodu, který byl narozdíl od demonstrace ultralevice ve čtvrti Kreuzberg povolen se zúčastnilo na tisíc lidí, kteří čelili nadávkám protidemonstrantů. V Kreuzbergu i letos létají kameny a zápalné lahve. Policie musela použít vodní děla a slzný plyn. Zatímco ve Frankfurtu nad Mohanem došlo k výtržnostem během demonstrace neonacistické NPD, v berlínské čtvrti Kreuzberg, kde byl pochod levičáků zakázán, využili násilníci lidovou slavnost a vyprovokovali potyčky s policií. Ta má v pohotovosti 9 tisíc lidí, což je nejvíce v historii "revolučních prvních májů" v Německu.

K prvním výtržnostem, které se vyžádaly lehce zraněné a 4 desítky zatčených, došlo už v noci v Hamburku a v Berlíně, kdy demonstranté demolovali auta a házeli po policistech lahve a kameny.

Prvomájových shromáždění v celém Rusku se podle odhadů zúčastnilo více než třičtvrtě miliónu lidí.V moskvě už byly tradičně nejmasovější tři mítinky. Levicové strany Ruska odbory a radikálové organizovaly dnes v ruské metropoli největší akce k 1. máji, který tu už nazývají svátkem jara a práce. Za nádherného počasí se plnily ulice, náměstí i parky. V centru Moskvy se sešly levicově orientovaní obyvatelé. Lídr komunistů Genadij Zjuganov hovořil o tom, že lidé pomalu prohlížejí a chápou, co je za politikou vlády, a tvrdil, že slábne moc podnikatelských bossů a oligarchů. Skalní přívrženci Marxe a Lenina s portréty svých idolů hovořili u pomníku Karla Marxe před Velkým divadlem o krizi společnosti.

Markéta Kaclová, Petr Voldán, Zita Senková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme