Na Rujáně je kvůli ptačí chřipce krizový stav, v Egyptě zavřeli všechna zoo

Na severoněmeckém ostrově Rujána pokračuje boj s šířící se nákazou ptačí chřipky. Už u 59 volně žijících ptáků tam byl prokázán člověku nebezpečný virus H5N1. Úřady na ostrově vyhlásily po několikadenním váhání krizový stav.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

labuť na Rujáně

labuť na Rujáně | Zdroj: ČTK

Úřady na Rujáně už samy nedokázaly zvládnout odklízení dalších mrtvých ptáků. S tím už začali pomáhat specialisté německého bundeswehru, kteří ale hlavně ohraničují zasažená místa a dezinfikují lidi i vozidla. Začalo se už také s vybíjením chovů domácího ptactva, i když virus H5N1 ještě u drůbeže prokázán nebyl.

Podle odbornice strany Zelených Höhnové se ale na rozšíření nákazy i na tyto opeřence musí Německo připravit. V takovém případě by se musely vybít miliony kusů domácí drůbeže. Už teď požadují zemědělci za ušlý zisk kompenzace od spolkových zemí, německé vlády i od Evropské unie.

Dnes se bude v Bruselu jednat o nizozemském návrhu na preventivní očkování drůbeže. Toto opatření proti šíření ptačí chřipky navrhuje také Francie. Komise ovšem upozorňuje na rozdílné názory expertů na efektivnost preventivního očkování. Bylo by například nutné jasně rozlišit očkovanou drůbež od neočkované.

Evropská komise se zatím vůči návrhu na preventivní očkování staví zdrženlivě. "Nizozemsko požádalo Evropskou komisi o schůzku v této věci na pondělí," řekl mimo jiné mluvčí komise Philip Tod. "Nepočítá se ale s tím, že by měla být případná preventivní vakcinace hrazená ze společného rozpočtu," dodal mluvčí komisaře pro zdraví a ochranu spotřebitelů.

Na výskyt nebezpečné choroby reagovaly i země mimo Evropu. Například v Egyptě byly kvůli ptačí chřipce uzavřeny všechny zoologické zahrady. Stalo se tak poté, co se v největší zoo v Káhiře objevily úhyny ptáků a potvrdilo se, že někteří byli zasaženi virem smrtelného viru.

Ptačí chřipkou zatím v Egyptě neonemocněl žádný člověk. Po lékařských prohlídkách více než pěti tisíc lidí to prohlásili egyptští ministři zdravotnictví, informací a zemědělství. Jak uvedl egyptský list Al-Ahrám za poslední tři dny se v nejméně šesti provinciích objevilo více než 80 případů ptačí chřipky mezi drůbeží.

Egypt vytvořil krizové štáby. Pomoc má poskytnout i egyptská armáda. Prostřednictvím horké linky mohou lidé oznamovat podezření na ptačí chřipku. Nebezpečí šíření viru v Egyptě se skrývá především v domácích chovech. Liga arabských států vyzvala k mimořádnému zasedání ministrů zemědělství členských států.

Jiří Hošek, Jaromír Janev, Vít Pohanka, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme