Nad Sixtinskou kaplí se objevil černý kouř: Papež zvolen nebyl

Černý kouř. Takové znamení poslali katoličtí kardinálové světu. V Sixtinské kapli se zatím na jménu nového papeže neshodli. Sto patnáct kardinálů začalo s volbou nového pontifika dnes odpoledne. Ke zvolení je potřeba dvou třetinové většiny, nebo alespoň sedmasedmdesáti hlasů. Na Svatopetrském náměstí čekají na výsledek jejich hlasování tisíce věřících.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Černý kouř nad Sixtinskou kaplí | Zdroj: ČTK

Pozornost celého světa se dnes opět upřela do Vatikánu. Mší K volbě papeže začal v bazilice svatého Petra rituál volby následníka Jana Pavla II. V Sixtinské kapli bylo odpoledne zahájeno konkláve. Kardinálové s právem volby nástupce papeže budou v následujících dnech rozhodovat o tom, kdo nahradí zesnulého Jana Pavla II.. Dnes se na jménu budoucího pontifika neshodli.

Mše K volbě papeže (Pro eligendo pontefice), která začala v 10:00, přilákala do zcela zaplněného chrámu několik tisíc věřících i turistů. Obřad řídil německý kuriální kardinál Joseph Ratzinger. Kromě Ratzingera se účastnilo i dalších 114 kardinálů, kteří budou nového papeže volit. Obrátili se modlitbou k Duchu svatému, aby jim v nadcházející volbě nové hlavy katolické církve "vnukl inspiraci". Jejich rozjímání doprovázel zpěv chóru Sixtinské kaple.

Odpoledne složili tito kardinálové přísahu, kterou se zavázali, že během voleb zachovají naprostou mlčenlivost. Po čtvrté hodině se odeberali do Sixtinské kaple k prvním volbám papeže 21. století.

Úvodní kázaní pronesl český kardinál Tomáš Špidlík, který se ale vzhledem k věku volby zúčastnit nemůže. Radiožurnálu řekl, jakým směrem by se měla církev ubírat a koho by zvolil on. "Dnes nepotřebujeme někoho, kdo by dělal nové ideje, ale potřebujeme skutečně člověka dialogu, někoho, kdo by nebyl uzavřený a byl schopen zase navázat osobní styk," domnívá se Špidlík.

Svět spekuluje o tom, kdo se stane budoucím papežem

Před volbou nového papeže se tradičně nekonala žádná kampaň, ani nebyla vyhlašována jména kandidátů. V církevních kruzích jsou však někteří kardinálové považování za případné kandidáty. Náznaky z Vatikánu hovoří o tom, že by nadcházející papež měl být starší, aby jeho pontifikát netrval tak dlouho, jako tomu bylo u Jana Pavla II., který vládl přes 26 let.

Italské sdělovací prostředky spekulují, že vážných uchazečů o uprázdněný papežský stolec je asi šest, mezi nimi i Ratzinger (77), jehož podporují konzervativci, a italský kardinál Carlo Maria Martini (77) z progresivního tábora. Nedá se vyloučit ani překvapení. Z nejasnosti kolem kandidátů vyplývá i nejistota, jak dlouho budou volby trvat, zda den či několik dní, nebo i týdnů.

Mezi 115 kardinály z 52 zemí, kteří se konkláve účastní, je i český primas Miloslav Vlk. Očekává, že volba nebude snadná, protože mezi kardinály není zřejmá osobnost, která by byla srovnatelná s Janem Pavel II. Třebaže Vlk připouští, že šanci na zvolení má prakticky kdokoliv, neočekává, že on osobně by mohl být zvolen.

Kardinálové budou s výjimkou dneška hlasovat čtyřikrát denně - dvakrát dopoledne. Výsledky voleb bude dvakrát denně signalizovat světu dým z komína nad Sixtinskou kaplí. Úspěšnou volbu 264. papeže v historii římskokatolické církve tradičně oznámí bílý kouř, v opačném případě bude mít dým barvu černou.

Svatopetrské náměstí opět zaplavily tisíce lidí. Pohledy všech směřovaly na komín na Sixtinské kapli, který má světu bílým kouřem oznámit zvolení nového papeže. Podle vatikanistů lze očekávat, že konkláve bude trvat pouze pár dní, ale dohoda o nástupci Jana Pavla II. je ještě daleko.

Klára Stejskalová, Martin Hromádka, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme