Násilnosti mezi Palestinci a Izraelci se vyostřují, šest pobodaných skončilo v nemocnici
V Izraeli došlo k dalším útokům mezi Izraelci a Palestinci. Ve městě Dimona na jihu země pobodal izraelský útočník čtyři Araby. Podle policie byl motivem útoku nacionalismus. Další incident se stal v Jeruzalémě, kde palestinský útočník lehce zranil čtrnáctiletého izraelského chlapce.
V posledních čtyřech hodinách došlo k celkem čtyřem útokům. Po případu, při kterém vůbec poprvé v historii Izraele napadl Žid své arabské spoluobyvatele, následovaly další tři palestinské útoky.
„Jeden ze členů beduínské menšiny ve městě Dimona byl nalezen zraněný a vedle něj ležel nůž,“ uvedla policejní mluvčí Luba Samriová.
Podle místních médií Izraelec pobodal a zranil kromě beduínského muže i několik Palestinců. Zadržený prý policistům řekl, že čin spáchal jako odplatu za mnoho palestinských útoků na Izraelce v posledních dnech.
Starosta města Dimona uvedl, že je útočník psychicky nemocný. Premiér Benjamin Netanjahu navíc ostře odsoudil zranění nevinných Arabů a prohlásil, že kdo páchá násilnosti, bude postaven před soud.
Další incident byl nedlouho poté zaznamenán v Jeruzalémě, kde Palestinec pobodal a lehce zranil čtrnáctiletého Izraelce. Policisté viníka okamžitě zadrželi.
S nožem útočil i Palestinec u osady Kirjat Arba na okupovaném Západním břehu Jordánu. Snažil se prý zmocnit zbraně, kterou měl u sebe policejní důstojník. Policista byl lehce zraněn, útočník zastřelen, uvedl policejní mluvčí Micky Rosenfeld.
Odpoledne se pak pokusila zaútočit nožem i palestinská žena, jejímž terčem se stal pracovník ochranky u vchodu na autobusové nádraží ve městě Afula na severu Izraele. Strážce vytáhl zbraň a ženu postřelil ještě předtím, než mohla někomu ublížit.
Podobné xenofobní útoky mezi Izraelci a Palestinci v poslední době nepřežilo 10 lidí a mnoho dalších utrpělo zranění.
Napětí na Chrámové hoře
Napětí v zemi se v posledních týdnech vystupňovalo kvůli přístupu na jeruzalémskou Chrámovou horu. V minulosti zde stával židovský chrám, teď jsou tam dvě významné mešity. Židům je sice vstup na horu povolen, nesmějí se ale na místě modlit.
„Faktem je, že je v posledních měsících vidět výraznější aktivita ultranacionalistických pravicových kruhů v Izraeli, které se snaží přicházet na Chrámovou horu,“ říká zpravodaj ČT v Izraeli Jakub Szantó.
Israël-Palestine: le Hamas appelle à «accentuer l'intifada» http://t.co/HgrTe70yNz pic.twitter.com/41WBPC0AwL
— Libération (@libe) 9. Říjen 2015
„Na druhé straně se z toho ve východním Jeruzalémě i na Západním břehu vyvozují dalekosáhlé důsledky. A mluví se i o tom, že se Izrael snaží změnit status quo, který upravuje pohyb na Chrámové hoře a dává de facto správu do rukou muslimské náboženské nadace,“ dodává zpravodaj.
Chrámová hora spadá do východního Jeruzaléma, který Izrael obsadil spolu se Západním břehem Jordánu a Pásmem Gazy za války v roce 1967.