Nástupce Berlusconiho Monti začne jednat o nové vládě

Italský prezident Giorgio Napolitano pověřil sestavením nové vlády profesora Maria Montiho. Silvia Berlusconiho tak má nahradit uznávaný ekonom a někdejší eurokomisař pro hospodářskou soutěž. Jeho hlavním úkolem bude řešení tíživé ekonomické situace.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mario Monti

Mario Monti | Zdroj: Reuters

Jestli přijme nesnadný úkol, oznámí Mario Monti prezidentovi republiky teprve po konzultacích s politickými stranami. V krátkém projevu po setkání s prezidentem Napolitanem řekl:

Přehrát

00:00 / 00:00

Zahraniční zpravodajka Českého rozhlasu Vědunka Lunardi přibližuje posluchačům současnou politickou situaci v Itálii

„Ve chvíli mimořádných potíží pro Itálii, v problematickém evropském a světovém rámci, Itálie musí překonat současné těžkosti. Musí se stát opět a ve stále větší míře, silným a nikoli slabým elementem Evropské unie. Naše úsilí se bude zaměřovat na finanční ozdravení země a na podporu růstu v rámci větší snahy o sociální spravedlnost,“ řekl Monti.

Osmašedesátiletý profesor Mario Monti je ekonom, technokrat a absolvent prestižní milánské univerzity Bocconi. Dvakrát byl evropským komisařem – poprvé pro vnitřní trh a podruhé pro hospodářskou soutěž. V této funkci zahájil velkou kauzu proti společnosti Microsoft.

Je stoupencem liberalizací a přísné kontroly deficitu. V Itálii chce začít reformy skoncováním kastovního privilegování, tedy zvýhodňování určitých skupin na úkor jiných. Jeho heslem je: 'Boj proti deficitu a růst s ohledem na sociální spravedlnost'.

Veřejnost chápe Montiho jako rozhodného a nepříliš sdíleného muže. Díky tomu si vysloužil přezdívku „Prušák“. Na včerejší tiskové konferenci pouze přečetl krátké sdělení a odpověděl na jednu otázku. Poté z konference odešel s tím, že Itálie má naspěch.

Prozatímní vláda odborníků

Dnešní den chce Monti věnovat konzultacím s politickými stranami o sestavení nového kabinetu. V úterý požádá o důvěru senát a ve středu poslaneckou sněmovnu.

Bývalého eurokomisaře Montiho teď čeká v čele italské vlády těžký úkol na domácí politické scéně: rozhýbat italskou ekonomiku, vrátit jí důvěru a uklidnit finanční trhy. Složení nové vlády by proto měl oznámit do dnešního otevření burz, aby uklidnil finanční trhy.

Podle spolupracovníka Českého rozhlasu v Itálii Josefa Kašpara k tomu ale podle všeho nedojde. Sám prezident řekl, že sestavení kabinetu je prací seriózní, proto se nesmí uspěchat. Na místě je důkladnost.

„Já se domnívám, že ta nová vláda, i když by to její sestavování nemělo trvat dlouho, dříve než někdy odpoledne nebude mít plnou sestavu,“ dodává Josef Kašpar.

Úmyslem Maria Montiho bude zřejmě najmenovat do nové vlády především odborníky, nikoli politiky. Primární nutností je v této chvíli překlenout zásadní a hluboké rozpory mezi vládní většinou a opozicí. Všech 13 ministrů by měli být univerzitní profesoři, ekonomové či vysocí státní úředníci.

I sám prezident zdůraznil, že charakter vlády je nouzový.

„Důvodem je uzavřít v tomto okamžiku v zájmu celé země jakési politické příměří, schválit opatření, která jsou nutná a budou bezpochyby velmi nepopulární, a v okamžiku, kdy se ‚vlak vrátí zpátky na koleje‘, bude možné nějakým způsobem tuto vládu ukončit a svolat nové volby,“ hodnotí předpokládaný vývoj italské politiky Josef Kašpar.

Podle Josefa Kašpara bude obtížné prosadit reformy týkající se zvýšení důchodového věku na 67 let, privatizace některých komunálních podniků a liberalizace trhů některých svobodných povolání. V Itálii panuje přesvědčení, že pokud reformy zasáhnou všechny vrstvy obyvatelstva, bude snadnější je prosadit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Rádia Česko byl Josef Kašpar, spolupracovník českého rozhlasu v Itálii

Montiho vládu podpoří oficiálně všechny politické síly s výjimkou Ligy severu. Mnohé by chtěly po realizaci nutných reforem předčasné volby. Jak dlouhý čas si Monti vyžádá na realizaci hlubokých reforem požadovaných Evropskou unií, nelze v tuto chvíli odhadnout.

Situace Itálie je tak závažná, že si těžko některá strana dovolí mařit akce nové vlády, ačkoli o shodě lze v italské politice mluvit jen zřídka.

Silvio Berlusconi vzkázal ve svém posledním poselství z postu premiéra včera večer, že z politiky neodchází a bude se snažit situaci nadále ovlivňovat, zejména e směru plánovaných reforem.

Vývoj v Itálii uvítal americký prezident Barack Obama, jeho francouzský protějšek Nicolas Sarkozy i šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová. Vyjádřili zároveň naději, že nová vláda bude vytvořena brzy.

Post ministerského předsedy se uvolnil po sobotní rezignaci Silvia Berlusconiho, který italskou politiku opustil po 17 letech.

Vědunka Lunardi, Igor Maňour, Martin Křížek, Dana Votýpková, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme