NATO zřejmě počítá s návratem ruských vojáků do Afghánistánu

Ruští vojáci se možná po více než dvaceti letech vrátí do Afghánistánu - tentokrát jako kolegové koaličních sil. Podle britských deníků Guardian a Independent s tím počítá návrh o spolupráci NATO a Moskvy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krajina | Foto: Lenka Kabrhelová | Zdroj: Český rozhlas

19. a 20. listopadu se v Lisabonu koná summit Severoatlantické aliance, kterého se zúčastní i ruský prezident Dmitrij Medveděv. Ještě před summitem by měl navštívit Moskvu generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen.

Případný návrat ruských vojáků do Afghánistánu by podle zpravodajů oživil vzpomínky na válku, na kterou by mnozí Rusové asi nejraději zapomněli.

Sovětská invaze

Sovětský svaz podnikl invazi do Afghánistánu v prosinci 1979 za tehdejšího sovětského vůdce Leonida Iljiče Brežněva. Kreml chtěl tehdy podpořit marxistickou vládu v Kábulu. Sovětští vojáci Kábul obsadili, ale nepodařilo se jim ovládnout afghánské provincie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Libor Dvořák, znalec Ruska a komentátor ČRo 6 ve Světě o jedné

Afghánští mudžáhidé, podporovaní Spojenými státy, útočili na sovětské zásobovací kolony. Po vítězství Ronalda Reagana v amerických prezidentských volbách v listopadu 1980, začali Američané dodávat mudžáhidům střely Stinger, takže povstalci mohli sestřelovat sovětské vrtulníky.

Nový sovětský vůdce, Michail Gorbačov, začal stahovat vojáky z Afghánistánu v roce 1987, poslední odešli v únoru 1989. Invaze znamenala pro Sovětský svaz pokořující porážku - v Afghánistánu ztratil více než 15 tisíc vojáků. Kampaň vedla k oslabení sovětské ekonomiky.

Michail Gorbačov dnes upozorňuje NATO, že v Afghánistánu nelze zvítězit. V rozhovoru pro BBC řekl, že chtějí-li se Spojené státy vyhnout dalšímu Vietnamu, nezbyde jim nic jiného, než stáhnout vojáky z Afghánistánu.)

Rusko zřejmě nezasáhne do bojů

Libor Dvořák, znalec Ruska a komentátor ČRo 6 ve Světě o jedné připomněl, že případný návrat by se s největší pravděpodobností netýkal bojových jednotek. „Sovětská porážka v 80. letech byla pokořující a ostudná a Rusové, kteří sice povolují přepravu materiálu přes své území, nebudou zasahovat do bojových činností. Víme, že Rusko školí na svých školách afghánské důstojníky, NATO žádá Rusy, aby pomohli s opravou sovětské vojenské techniky.“

Vrtulník Mi-17 (prezidentská verze) | Foto: Ivan Pospíchal

„Je tady ještě jedna důležitá věc: Rusové mají vrtulníky MI 17, které jsou prý do afghánského terénu vhodnější, než vrtulníky americké a britské.“ Jak Dvořák poznamenal, dodávka by byla dobrá pro ruskou ekonomiku.

Ruský list Komersant si všímá, že Rusko nechce větší jednotky NATO v nových zemích aliance. To se týká i České republiky. A tento návrh se podle Kommersantu nejspíš dostane i na pořad návštěvy generálního tajemníka NATO v Rusku.

Milan Kopp, Ondřej Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme