Nejvíc kuřáků na světě je v Číně. Státní tabáková firma za den vydělá skoro miliardu

Nejvíc kuřáků na světě je v Číně. Přes 300 milionů lidí si tam pravidelně zapaluje cigaretu. Milion z nich každoročně v důsledku toho zemře. Počet mrtvých a nemocných milovníků nikotinu navíc v komunistické zemi stále stoupá.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čína patří mezi země, kde je kouření, zejména mezi muži, široce rozšířené.

Čína patří mezi země, kde je kouření, zejména mezi muži, široce rozšířené. | Foto: Fotobanka stock.xchng

Před pěti lety Peking přislíbil Světové zdravotnické organizaci, že zákaz kouření na veřejnosti v zemi prosadí.

Před dvěma lety Čína vyhlásila zákaz propagace tabákových výrobků na sportovních akcích. Loni pak zakázala kouřit na veřejných prostranstvích, v nemocnicích, restauracích a barech.

Zákazy se však v zemi v podstatě nedodržují. Pokuty za kouření jsou minimální, navíc je nikdo nevybírá a kuřáky nekontroluje.

Je Světový den bez tabáku. V Česku si tuto drogu neodepře asi třetina dospělých

Číst článek

Chybí také osvěta. Alarmující je například informace farmaceutické firmy, která zjistila, že pouze čtvrtina Číňanů věří, že kouření zvyšuje výskyt rakoviny a dalších nemocí. Ročně na následky kouření v Číně pak zemře přes milion lidí.

Počet nakažených je však mnohem vyšší. „V Číně neexistují žádné oficiální údaje o počtu onkologických pacientů. Podle dat z našeho oddělení však došlo v posledních letech k výraznému nárůstu dětí s rakovinou. Od roku 2008 jsme plně obsazeni,“ říká lékařka Yan Jie z dětské onkologie v Tianjinu.

Upozorňovat na škodlivost kouření odmítají i výrobci čínských cigaret. Na většině čínských krabiček kuřák nenajde varující názorné nápisy typu „Kouření škodí zdraví“ nebo „Kouření zabíjí“, jako v Česku či jinde ve světě.

Poláci si na zákaz kouření v kavárnách zvykli. Po skoro třech letech ho chválí většina z nich

Číst článek

Výrobci navíc mohou propagovat tabákové výrobky v podstatě jakkoliv, žádná omezení nebo nařízení nejsou. Běžné jsou v Číně například cigarety, jež obsahují nejrůznější byliny, které mají údajně zabraňovat škodlivosti kouření – jak se píše na jejich obalech a reklamních letácích. Řada lidí si výrobky kupuje a účinkům věří.

Světová zdravotnická organizace se na Peking snaží tlačit, aby v boji proti kouření přitvrdil, vláda ale pouze slibuje. Může za to fakt, že na prodeji cigaret vydělává, a to nejen na daních.

Nevětším výrobcem tabákových výrobků je totiž státní firma China National Tobacco company. Denně prodejem cigaret získá neskutečných 320 milionů juanů, tedy asi 960 milionů korun, roční příjmy jsou pak v miliardách. Firma patří k jedné z nejvíce profitujících v Číně.

Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme