Německé ministerstvo zamítlo prodloužení životnosti reaktoru Biblis A

V Německu pokračují diskuse o využívání energie z jádra. Koaliční kabinet kancléřky Merkelové sice převzal závazek předchozí vlády uzavřít do roku 2021 všechny atomové elektrárny v zemi, uvnitř CDU ale sílí hlasy, že by se tento záměr měl přehodnotit. Ministerstvo životního prostředí nejnověji přililo olej do ohně, když zamítlo žádost koncernu RWE o prodloužení životnosti jedné z jaderných elektráren.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vrchní část reaktoru

Vrchní část reaktoru | Foto: Marek Kuchařík | Zdroj: Český rozhlas

Hesenský Biblis A je v současnosti nejstarším německým reaktorem a měl by být odpojen od sítě v roce 2008. Společnost RWE chtěla převést část zbývající doby životnosti novější elektrárny Mülheim-Kärlich právě na Biblis A.

Něco takového takzvaný atomový konsensus bývalé Schröderovy vlády s německým průmyslovým sektorem teoreticky nevylučuje. Ministerstvo životního prostředí, vedené zavilým odpůrcem jaderné energetiky Sigmarem Gabrielem, ale žádost zamítlo.

Hesenský šéf téhož resortu Wilhelm Dietzel rozhodnutí odmítá a požaduje, jak sám řekl, "férové posouzení žádosti." Podle něj investoval koncern RWE od roku 1999 do zvýšení bezpečnosti Biblisu A 500 miliónů eur.

Ke sporu se má ještě vyjádřit ministerstvo hospodářství a taky kancléřský úřad. Angela Merkelová několikrát zopakovala, že ctí závazek obsažený v koaliční dohodě. Minulý týden ale obvinila partnery ze sociální demokracie, že za atomovou energii nenabízejí žádnou náhradu.

Jiří Hošek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme