Německo je proti vstupu Bulharska a Rumunska do schengenského prostoru

Kontroly na hranicích Rumunska a Bulharska zřejmě zatím neskončí. Ani jedna ze zemí nevstoupí do schengenského prostoru, v jehož rámci kontroly na hranicích odpadají. Vstup Rumunů a Bulharů do Schengenu totiž momentálně nepřipustí Německo. V médiích to prohlásil jeho ministr vnitra Hans-Peter Friedrich.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr vnitra Jan Kubice jednal se svým německým protějškem Hansem-Peterem Friedrichem

Ministr vnitra Jan Kubice jednal se svým německým protějškem Hansem-Peterem Friedrichem | Foto: Filip Jandourek

Rumunsko a Bulharsko by mohly požádat o vstup do Schengenu už tento čtvrtek v Bruselu na schůzce ministrů vnitra členských států. Pokud to udělají, Německo bude tuto žádost vetovat a tím ji zablokuje.

V těchto otázkách platí v unii jednomyslnost, názor jedné země tak rozhodne celkový výsledek, i kdyby ostatní hlasovali pro vstup.

Přehrát

00:00 / 00:00

O záporném postoji Německa ke vstupu Bulharska a Rumunska do Schengenského prostoru informoval v pořadu Stalo se dnes na Radiožurnálu zahraniční zpravodaj Českého rozhlasu Ondřej Houska

Německý ministr vnitra zdůvodňuje odmítavý postoj své země tím, že z Bulharska a Rumunska hrozí migrace tisíců lidí.

A to ne kvůli nedemokratickým podmínkám nebo utlačování či hledání práce v jiných zemích, ale proto, že Bulhaři a Rumuni půjdou za vyššími sociálními dávkami do bohatších zemí západní Evropy.

Je to poměrně nová výtka, dříve se proti vstupu těchto zemí do schengenského prostoru tvrdě stavělo Nizozemsko. Oba státy podle něm měly příliš velký problém s korupcí a nebyly na vstup připraveny.

Česko žádost Bulharů a Rumunů podporuje, vždy se stavělo za zrovnoprávnění „východních“ zemí v rámci Evropské unie, i proto, že samo po nějakou dobu nebylo úplně rovnoprávné, například v oblasti volného pohybu pracovních sil do všech zemí unie.

I když ani česká vláda a státní správy netvrdí, že je v Bulharsku a Rumunsku vše v pořádku, je jednoznačně pro vstup obou států do Schengenu.

Ondřej Houska, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme