Německo se chce do jedenácti let zbavit jaderných elektráren

Německo opouští energii z jádra.Všechna nukleární zařízení chce odstavit nejpozději v roce 2022. Po setkání s premiéry spolkových zemí to dnes prohlásila německá kancléřka Angela Merkelová. Naši západní sousedé se podle ní zaměří na obnovitelné zdroje. Toto rozhodování ovlivnila jaderná katastrofa v japonské Fukušimě a následný odpor veřejnosti proti tomuto druhu výroby elektřiny. Zatímco ještě nedávno prosazovala Angela Merkelová a její CDU prodloužení životnosti atomových elektráren, propad preferencí ji donutil změnit názor.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna

Jaderná elektrárna | Foto: Tomáš Adamec

„Konsensus jde napříč politickým spektrem. Všech pět politických stran v německém parlamentu podporuje co nejrychlejší odpojení jaderných elektráren, co nejrychlejší rozchod s touto technologií. Myslím si, že politicky je to vyřešená záležitost,“ říká Robert Schuster z Ústavu Mezinárodních vztahů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O plánu Německa ukončit činnost jaderných elektráren mluvil na Radiožurnálu Robert Schuster z Ústavu mezinárodních vztahů

„Ve vnímání jaderné energie u veřejnosti došlo k zajímavému posunu. Ještě na podzim, když spolková vláda Angely Merkelové rozhodla, že jaderné elektrárny poběží déle, než dříve rozhodlo levicová rudozelená vláda kancléře Schrödera, byly názory veřejnosti zhruba půl na půl. Nicméně po katastrofě ve Fukušimě došlo k obrovskému posunu a kancléřka nedělá nic jiného, než že to respektuje,“ pokračuje Schuster.

Podle něj přijde první velký test, do jaké míry to veřejnost opravdu podporuje, v létě. Tehdy stačí pár tropických dní, kdy poběží naplno klimatizace a kdy může dojít tu a tam k výpadkům. Potom se ukáže, že není tak jednoduché nahradit stávající zdroje energie alternativními.

„Největším probléme je, a to víme i o nás, jak proud z alternativních zdrojů přivést k zákazníkovi. Na to musí být koncipovány přenosové sítě. Musí počítat i s výkyvy. A o to v Německu v příštích letech půjde, vytvořit takové kapacity v přenosové soustavě, aby byly výkyvy zvládnutelné“ uvádí Schuster.

Veronika Sedláčková, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme