Nevlastního bratra Kim Čong-una zavraždili v Malajsii, tvrdí jihokorejská média

Nevlastní bratr severokorejského vůdce Kim Čong-una byl v pondělí zavražděn v malajsijském hlavním městě Kuala Lumpuru. S odvoláním na nejmenované zdroje o tom v úterý informovala agentura Jonhap a další jihokorejská média. Malajsijská policie smrt Kim Čong-nama potvrdila. Příčinu smrti ale úřady neoznámily.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muž pokládaný za Kim Čong-nama v doprovodu policie nastupuje do letadla během deportace z Japonska na tokijském letišti Narita (archivní snímek z roku 2001). | Zdroj: Reuters

Jihokorejská zpravodajská agentura Jonhap bez bližších podrobností pouze napsala, že Kim Čong-nam byl zabit v pondělí ráno.

Kabelová televizní síť TV Čosun pak uvedla, že ho na kualalumpurském letišti otrávily dvě ženy. Dodala, že podle více zdrojů z jihokorejské vlády jde zřejmě o dvě severokorejské agentky, které jsou na útěku.

Malajsijská policie smrt nevlastního bratra severokorejského diktátora Kim Čong-una potvrdila. Pětačtyřicetiletý Kim Čong-nam podle ní zemřel včera při převozu z letiště do nemocnice. Na letišti v Kuala Lumpuru měl být podle policie jen krátce, protože mířil dál do Macaa.

Kim Čong-nam byl nejstarší syn někdejšího severokorejského diktátora Kim Čong-ila. Byl známý tím, že měl rád moderní hudbu a mnoho času trávil v zahraničí. V roce 2001 ho krátce zadržely japonské úřady při pokusu dostat se do země s falešným pasem a byla z toho velká mezinárodní ostuda.

Vládnutí své rodiny i předávání moci v rámci dynastie kritizoval. Několikrát dal najevo, že nestojí o vedení země. Po smrti svého otce Kim Čong-ila tak moc v KLDR nezdědil, místo něj byl do čela země v roce 2011 dosazen mladší bratr Kim Čong-un.

Muž pokládaný za Kim Čong-nama v doprovodu policie nastupuje do letadla během deportace z Japonska na tokijském letišti Narita (archivní snímek z roku 2001) | Foto: Reuters

ČTK, David Jakš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme