Nobelovu cenu za mír dostala keňská ekoložka
Nositelkou Nobelovy ceny za mír se letos stala ekologická aktivistka a náměstkyně keňského ministra životního prostředí Wangari Maathaiová. Bývalý československý a český prezident Václav Havel, který na seznamu navržených laureátů figuruje už poněkolikáté, tak vyšel i letos naprázdno.
Volba norského Nobelova výboru je velkým překvapením, ale také kompromisem, který utekl před ožehavými tématy války a jaderného zbrojení. Maathaiová je v každém případě vůbec první africkou ženou, jíž byla Nobelova cena za mír ve více než stoleté historii udělena.
Výbor zdůvodnil verdikt zásluhami Maathaiové při její snaze kombinovat demokracii a lidská práva s rozvojem životního prostředí na africkém kontinentu. Maathaiová stojí v čele Hnutí zeleného pásu, které vysadilo napříč Afrikou na 30 milionů stromů ve snaze zabránit klimatickým změnám.
Původně ekologická organizace, kterou Maathaiová založila ve druhé polovině 70. let v Keni, později přerostla do politického hnutí, hrajícího důležitou roli při demokratizaci této země.
Wangari Maathaiová již jednu cenu letos v Norsku dostala. Takzvanou Sofiinu cenu z peněz za svůj úspěšný filosofický román Sofiin svět založil norský spisovatel Jostein Gaarder.
K favoritům, na které se nedostalo, letos patřili mimo jiné Mezinárodní agentura pro atomovou energii a její šéf Muhammad Baradej, kteří byli navrženi za boj proti šíření jaderných zbraní, a již poněkolikáté také bývalý český prezident Václav Havel.
Havel na tipovacích listinách norských bookmakerů i v řadě spekulací světového tisku dokonce dlouho vedl. Mezi rekordním počtem navržených dále figurovali papež Jan Pavel II., brazilský prezident Luiz Inacio Lula da Silva a jiní.
V Norsku se rozhoduje pouze o ceně za mír. Ceny za lékařství, fyziku, chemii, literaturu a ekonomii uděluje Nobelův výbor ve Švédsku.