Plovoucí zábrany nefungují. Ropné látky se po havárii v Norilsku šíří řekou dál

Ropné látky se po ekologické havárii u ruského města Norilsk šíří řekou dál. Značná koncentrace byla zjištěna ve vodě také za plovoucími zábranami. Ty přitom měly zabránit zamoření dalších řek po úniku zhruba 21 tisíc tun ropného paliva z tamní tepelné elektrárny. Oznámila to ruská média s odvoláním na úřady Krasnojarského kraje.

Norilsk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Satelitní snímek od Evropské kosmické agentury znečištěné oblasti u Norilsku | Zdroj: ČTK/AP

„Za plovoucími zábranami vidíme velkou koncentraci ropných látek,“ uvedla náměstkyně ministra ochrany životního prostředí v krajské vládě Julija Gumeňuková podle agentury Interfax.

Norsko a USA nabízejí pomoc s ropnou havárií u města Norilsk. Rusko ji zatím nepřijalo

Číst článek

„Zábrany jsou v současnosti podle našeho hodnocení neúčinné opatření, aby se zabránilo znečištění vod. Anebo byly zřízeny příliš pozdě, když už hlavní ropná skvrna odtekla,“ dodala.

„Palivo se dostalo i do jezera Pjasino. Je to velkolepé jezero o délce přibližně 70 kilometrů, bohaté na ryby. Nelze si představit, jak nyní zvládne tuto zátěž,“ řekl novinářům gubernátor Krasnojarského kraje Alexandr Uss.

Zdůraznil, že teď je hlavní zabránit úniku ropných látek z jezera, vzdáleného asi 20 kilometrů od Norilska, do řeky Pjasina, která z jezera vytéká a ústí do Karského moře.

Z nádrže elektrárny podle vyšetřovatelů 29. května uniklo více než 21 tisíc tun paliva a maziv. Většina, asi 16 tisíc tun, se podle ekologů vlila do řeky Ambarnaja, zbytek se vsákl do půdy.

Arktický Norilsk čelí ekologické katastrofě. Putin vyhlásil stav nouze, obnova má trvat nejméně 10 let

Číst článek

Státní agentura pro rybolov odhadla, že potrvá desítky let, než se řeka vzpamatuje. Prezident Vladimir Putin schválil 3. června vyhlášení stavu nouze, který má uspíšit likvidaci havárie.

V přímém televizním přenosu také šéf Kremlu pokáral místní hodnostáře, že se o havárii dozvěděli pozdě a nedokázali správně reagovat.

Zaplatit vyčištění oblasti postižené únikem ropného paliva do řeky v polárním městě Norilsk slíbil šéf podniku Norilsk Nickel Vladimir Potanin, který odhadl náklady na deset miliard rublů, tedy 3,4 miliardy korun.

Norilsk se 180 tisíci obyvateli leží asi 300 kilometrů za polárním kruhem. Město bylo postaveno okolo podniku Norilsk Nickel, který je předním světovým výrobcem niklu, platiny a palladia.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme