Noviny o porodnosti i o fenoménu Harry Potter

Většina téma se dnes točí kolem dětí - bohužel ne vždy je to čtení veselé. - Německé deníky si ale všímají radostné domácí události - přírůstku porodů v letošním prvním čtvrtletí. Nejsledovanějšími místy této noci byla aspoň v Evropě knihkupectví - a to kvůli novému dílu knihy o Harrym Potterovi - ten zaměstnává i novináře. A v novinách se dnes přináší další příklad toho, že mužská pohodlnost je matkou pokroku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Dětí se ve vyspělých evropských státech rodí málo, dá se říct, že každým rokem méně - a nestačí tak nahrazovat přirozený úbytek obyvatelstva. Přesto se začíná blýskat na lepší časy. Nedávno zaznamenala obrat ke zvýšené porodnosti Česká republika a teď přišlo s radostnou novinou Německo.

V prvním letošním čtvrtletí se podle tamních deníků zastavil propad počtu porodů. "K reformám ve prospěch dětí se přidal ekonomický vzestup, který dává ženám pocit jistoty. Kromě toho se rozběhla ve společnosti debata o ekonomickém významu dětí a to také přispělo ke změně nálad," uvádí například týdeník Spiegel.

Málokdy se stane, aby se knihkupectví stala dějištěm světové události. Výjimkou je vždy vydání čarodějnické ságy o Harry Potterovi. I letos, kdy vychází už sedmý díl, tomu není jinak: O prodeji knihy v noci na dnešek píše německý Die Zeit: "Lidé volají známým a příbuzným a prosí je, aby vypnuli televizi. Je v tom trocha zadostiučinění, že to dělají kvůli triumfu knihy. Naše doba je přeci tak ideologicky prosáklá obdivem k elektronickým médiím a proroci pokroku si jsou přitom jistí tím, že mladí chtějí jen četovat, stahovat si věci z internetu, rychle získávat informace z internetu a že se nadchnou jedině počítačovou hrou, kamerami nebo programem Google Earth.

Všichni, kdo litovali zánik starého dobrého čtení, platili za kulturní pesimisty. A kdo by koncem devadesátých let na vrcholu nové ekonomiky předpovídal masový úspěch dětské knize, byl by se smíchem považován za blázna," uvádí Die Zeit.

Tento týden se u nás debatovalo o trestnosti držení dětské pornografie. Toto poněkud smutné téma je živé i v zahraničí - například ve Spojených státech. Dokládá to deník USA Today, ze kterého cituje zpravodaj Českého rozhlasu ve Washingtonu Alexandr Pícha.

Přehrát

00:00 / 00:00

A. Pícha: Tisk

Mužská nespokojenost a pohodlnost jsou matkou pokroku. Tvrdí to britský deník Guardian - tak to by mě zajímalo, co je to tentokrát...

Je to nový vynález nahrazující dálkové ovládání k televizoru. "Znáte tu scénu z obývacího pokoje, kdy má začít oblíbený televizní program a dálkové ovládání nikde ?" ptá se Guardian. Dva vynálezci, inženýři z Wollongong University v Austrálii přišli na to, že nejlépe je ovládat televizi na dálku pouhou rukou. "Nový přístroj zahrnuje kameru, která rozeznává signály dávané rukou a překládá do řeči elektronických příkazů pro televizi," píše deník.

Vlastimil Milý, David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme