FK Karabach 0:0 FC Viktoria Plzeň

NYT: CIA předává vězně do zemí, kde se mučí

Americká zpravodajská služba CIA předává lidi podezřelé terorismu do zemí, kde je běžné mučení. Podle nedělního vydání deníku New York Times tajný program transferu vězňů na vyšetřování do zahraničí probíhá s tichým souhlasem Bílého domu. Washington tvrdí, že nepředává podezřelé teroristy do ciziny pro to, aby mohli být mučeni.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vězení | Foto: Vězeňská služba ČR

Už brzy po teroristických útocích z 11. září, podepsal prezident Bush tajný výnos, který CIA umožňuje vydávání vězňů spojovaných s terorismem. Tento proces se stal jednou z ústředních metod CIA v boji s terorismem i když je kritizován organizacemi střežícími lidská práva, které připomínají, že Spojené státy budou lidi před mučením ochraňovat. CIA podle odhadů předala už asi 100 až 150 lidí do zemí, jakými jsou Egypt, Saudská Arábie, Sýrie, Jordánsko a Pákistán i přesto, že americké ministerstvé zahraničí vede tyto země na seznamu těch, kde je běžné mučení ve vězeních.

Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme