O konfliktu na jihu Libanonu a volbách v Kongu

Pozornost médií v cizině a jejich komentátorů nadále nejvíce poutá válka v jižním Libanonu. Dnes budeme citovat mimo jiné i z novin na Blízkém východě. Podíváme se, co média v cizině píší také o volbách v Kongu, kde po 40 letech demokracie střídá válku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Bojujte, dokud válka neskončí, vyzývá ve svém dnešním vydání izraelský deník Haaretz. Boje v jižním Libanonu a severním Izraeli, které začaly před třemi týdny, se blíží ke konci. Zbývá pouze několik dní, než izraelská vojenská kampaň změní bezpečnostní situaci, která po ukončení bojů bude podstatně lepší, než tomu bylo před jejich vypuknutím. Vedení kampaně a izraelské vojenské operace byly doposud málo pochopitelné a dokonce přinášely zklamání. Pouze detailní analýza původně stanovených cílů a toho, čeho se opravdu dosáhlo, pomůže Izraeli, aby se poučil.

Kampaň izraelských vojenských sil teď nemůže dovolit být přehnaně ambiciózní. Musí věrně sloužit cílům, které byly na samém počátku zcela jasně definovány, eliminovat vojenskou moc Hizballáhu; donutit libanonskou vládu, aby přijala usnesení 1559 Rady bezpečnosti OSN, podle kterého má dojít k odzbrojení Hizballáhu. Dále pak vytvořit bezpečnostní nárazník v jižním Libanonu.

Na Blízkém východě došlo ke kolektivnímu selhání, píší dnes pro mezinárodní deník International Herald Tribune dvě nositelky Nobelovy ceny míru Shirin Ebadi a Jody Williams. Ohromeně a nevěřícně sledujeme, jak se boje v Libanonu a v Izraeli vymykají kontrole, a humanitární krize v Gaze se zcela evidentně dostala mimo povědomí veřejnosti. Selhání skupiny G8 na červencovém summitu pustit se do boje s donebevolajícím porušováním mezinárodního humanitárního práva představuje hrubou neochotu stavět životy občanů nad politiku.

Nedělní volby v Kongu možná znamenají obrat k lepšímu. Po 40 letech se tam volilo vůbec poprvé. Volby v Kongu odhalily rozpolcenost místního obyvatelstva, píše dnes v souvislosti s nedělními volbami ve středoafrickém Kongu americký deník Washington Post. Podle analytiků byly mezi voliči v Kongu propastné názorové rozdíly, alespoň tedy podle předběžných odhadů. Nezávislá volební komise ale odmítla zveřejnit jakékoliv výsledky, dokud nebudou spočítány všechny hlasovací lístky na území tohoto rozlehlého rozvojového státu. Nicméně ručně zaznamenané výsledky byly k dispozici na mnoha volebních místech v celé zemi. Politici, diplomaté a analytici tyto údaje neustále zpracovávali do tabulek, konstatuje list.

U nás se už skoro dva měsíce nedaří sestavit vládu. Na Slovensku se volilo později a vládu už mají. Kabinet Roberta Fica oznámil, že bude chtít změnit některé reformy jeho předchůdce. Když chce být Jánošík dobrým hospodářem, nedopadne to pro ekonomiku příliš dobře. Tak by se daly shrnout komentáře ve slovenských Hospodářských novinách, které hodnotí programové prohlášení vlády. Většina kroků je podle nich návratem do minulosti. Výběr z komentářů připravil zpravodaj Českého rozhlasu na Slovensku Lubomír Smatana.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ľ. Smatana: TISK

Soňa Marešová, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme