O návštěvě Benedikta XVI. v Polsku

Hlavním tématem mnoha listů je dnes návštěva papaže Benedikta XVI. v Polsku, která skončila včera, kdy se svatý otec modlil v bývalém koncentračním táboře Osvětim.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Velký ohlas má papežova pouť do Polska v jeho rodném Německu. Deník Berliner Zeitung píše, že návštěva v Osvětimi měla zvláštní význam i kvůli papežově minulosti. Šest desetiletí potom, co celé rodiny putovaly jako na běžícím pásu nahé do plynových komor ve jménu moderního, národně socialistického Německa, vrací se bývalý člen Hitlerjugend na nejstrašnější ze všech prokletých míst jako papež. Jiný německý deník Der Tagesspiegel uvádí, že papežova návštěva velmi pomohla zlepšit německo polské vztahy. "Pravděpodobně nikdy v nedávných dějinách se Němec nesetkal s tolika výrazy přátelství jako tento muž z Bavorska. Píše deník.

Je celkem pochopitelné, že německé deníky věnují papežově návštěvě v Polsku velkou pozornost. A zvláště pak jeho cestě do bývalého koncentračního tábora v Osvětimi. Jak se k tomuto papežovu počinu staví v jiných zemích, kde by historické reminiscence nemusely být tak bolestivé ?

Například španělský deník El País oceňuje to, že se Benedikt XVI. vydal do Osvětimi. Podle listu tím vyslal jasné poselství. Stejně jako jeho předchůdce dal velmi zřetelně najevo, že zlehčování nebo odmítání zločinů spáchaných v koncentračních táborech je urážkou mrtvých i těch, co přežili. A to nelze tolerovat.

Spojení papež - Osvětim zaujalo i deník New York Times. Píše, že podobně jako jeho předchůdce, papež Jan Pavel II., který navštívil Osvětim v roce 1979, prozradil i Benedikt XVI. o svých zkušenostech z druhé světové války málo. Ví se, že se papež nedoborovolně stal členem nacistické organizace "Hitlerjugend" a poté nacistické armády.

Fotografie, které včera doslova obletěly celý svět, jsou nesmírně působivé. A to nejen okamžik, kdy papež políbil na tvář bývalého židovského vězně, který přežil hrůzy války. Nebo když papež v bílém rouchu procházel branou tábora s nechvalně známým nápisem Arbeit macht frei. Ale také ustávající temný déšť, který dává průchod slunečním paprskům. A v neposlední řadě duha, která se objevuje právě v okamžiku, když papež dokončuje modlitbu, konstatuje list.

Na vysvětlenou. V Osvětimi během papežovy návštěvy hustě pršelo, ale přestalo, jakmile se papež pomodlil. Nad táborem se pak objevil pestrobarevný atmosferický úkaz.

Nejen povznášející atmosféru posledních dní v jedné části Evropy ale zaznamenaly světové noviny. Víkend poznamenala v Indonésii přírodní katastrofa. Výčet tragických následků zemětřesení, při kterém zahynulo na 5 tisíc lidí, dominuje dnešnímu indonéskému tisku. V této souvislosti tamní noviny připomínají i neštěstí na konci r.2004, kdy vlna tsunami zabila na 150 tisíc osob. I tentokrát totiž nikdo zemětřesení nečekal. Z listu The jakarta Post cituje asijský zpravodaj Čro Robert Mikoláš:

Přehrát

00:00 / 00:00

R. Mikoláš: TISK

Deník Australian píše, že srdceryvné scény z pohřbívání celých rodin mrtvých se teď začnou mísit s tragickými obrázky ze stanic Indonéského červeného kříže. Z jeho polních nemocnic, které čelí nejnovější katastrofě bez elektřiny, vody, vybavení a tišících léků. To je o důvod víc, aby mezinárodní pomoc dorazila do Yogyacarty tak rychle, jak jen to bude možné. Uzavírá Australian.

Pavel Novák, Milena M. Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme