Obyvatelé Litvy volí nový parlament

Předvolební průzkumy ukázaly, že velké šance na volební vítězství mají populisté. Nejde ale o stranu sesazeného prezidenta Rolandase Paksase. Velkou popularitu v posledních měsících získala Strana práce ruského politika s litevským občanstvím Viktora Uspaskicha.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Litva | Foto: Jan Rosenauer

Strana práce vznikla před necelým rokem. Viktor Uspaskich si získal přízeň především voličů zklamaných společensko hospodářskými změnami. Hlasovat pro něj budou hlavně ti, kteří podporovali odvolaného prezidenta Rolandase Paksase. Strana práce může podle prognóz získat až 33% hlasů.

Ve 141 členném Sejmu ale bude muset hledat koaličního partnera. Litevští politologové předpokládají, že se bude snažit utvořit koalici s dnes vládnoucími sociálními demokraty a liberálů.

Dnešní premiér šéf sociální demokracie Algirdas Brazauskas už teď prohlásil, že předsedou eventuálního koaličního kabinetu se ale populista Uspaskich stát nemůže.

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme