Odhlasováno. Německo umožní homosexuálům uzavírat manželství a adoptovat děti

V historickém hlasování, jak je v Německu vnímáno, získala legalizace manželství homosexuálů poměrně výraznou většinu. Příslušné změny občanského zákoníku v pátek schválil Spolkový sněm. Bez problémů by změna, která má jasnou podporu veřejnosti, měla projít i za týden ve Spolkové radě.

Tento článek je více než rok starý.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Merkelová nakonec dospěla k přesvědčení, že by páry stejného pohlaví měly mít možnost děti adoptovat.

Merkelová nakonec dospěla k přesvědčení, že by páry stejného pohlaví měly mít možnost děti adoptovat. | Foto: tiskový servis platformy PROUD

O návrhu na zavedení manželství pro všechny, jak se mu v Německu říká, se v parlamentu bezvýsledně debatovalo už několik let, tento týden se ale věci daly nečekaně rychle do pohybu. Sociální demokraté se totiž rozhodli, že jeden ze svých dlouhodobých cílů prosadí za pomoci opozice i proti vůli koaliční konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové.

Homosexuální sňatky na celostátní úrovni umožňuje ve světě 20 zemí, z toho 13 v Evropě.

Jako první umožnilo sňatky homosexuálních párů v roce 2001 Nizozemsko. Od té doby uzákonilo sňatky dalších 12 zemí Evropy: Belgie, Španělsko, Norsko, Švédsko, Portugalsko, Island, Dánsko, Francie, Británie (s výjimkou Severního Irska), Lucembursko, Irsko a Finsko. Mimo Evropu sňatky na celostátní úrovni umožňuje Argentina, Brazílie, JAR, Kanada, Kolumbie, Nový Zéland a a Uruguay. Ve USA o tom rozhodl Nejvyšší soud v červnu 2015. Rozhodnutí soudu se však netýká indiánských rezervací. V Mexiku, zatím jen v některých státech. Letos v květnu podpořil návrh ústavní soud na Tchaj-wanu, který by se tak stal první zemí Asie.

CDU/CSU sice s takovým postupem nesouhlasila, svým poslancům ale umožnila, aby hlasovali podle svého svědomí, a nikoli podle stranických not. I od části zákonodárců konzervativní unie se tak novele dostalo podpory. Celkem pro ni hlasovalo 393 ze 623 přítomných poslanců. Výsledek hlasování ocenila řada poslanců potleskem vestoje.

Německá kancléřka Angela Merkelová v pátečním hlasování německého parlamentu, které legalizovalo manželství homosexuálů, hlasovala proti. Párům stejného pohlaví by ale umožnila adoptovat děti. Politička, jejíž vyjádření stálo na začátku překotných událostí tohoto týdne, svůj postoj zdůvodnila mimo jiné tím, že homosexuální páry v Německu nečelí diskriminaci.

Pokud jde o otázku manželství, je přesvědčena, že ústava dává manželství zvláštní ochranu jako svazku muže a ženy: „Pro mě je manželství, jak je v ústavě, manželstvím muže a ženy, a proto jsem dnes návrh zákona nepodpořila," poznamenala.

V páteční debatě, na jejímž začátku předseda Spolkového sněmu Norbert Lammert vyzval k vzájemnému respektu, zazněly názory obou stran. Sociální demokraté a opoziční Zelení a Levice argumentovali například tím, že manželství homosexuálů řadě lidí něco přinese, a přitom nikomu nic nevezme. Lidé, kteří za sebe chtějí převzít zodpovědnost, mají podle nich mít možnost vstoupit do manželství.

„Manželství pro všechny je schváleno. Díky tomu existuje nyní v Německu pro všechny, kdo se milují, jednota a právo a svoboda," napsal na twitteru šéf sociálních demokratů Martin Schulz. "Právo je pro všechny stejné. Konečně také u manželství pro všechny. Čas na to už dávno dozrál," uvedl jeho stranický kolega a ministr spravedlnosti Heiko Maas.

Adopce dětí prošla bez problémů

Ne všichni poslanci se ale v rozpravě, na niž někteří dorazili s duhovými šálami nebo kravatami, drželi Lammertovy výzvy k respektu. Sociální demokrat Johannes Kahrs tvrdě zaútočil na kancléřku Merkelovou, která podle něj od roku 2005 podporovala diskriminaci homosexuálů. Její vyjádření, v němž v pondělí naznačila změnu svého postoje, označil za trapné a ubohé.

Líbající se dívky nevadily, reaguje klub na nenávistné komentáře pod fotkou dvou chlapců

Číst článek

Merkelová, jejíž konzervativní unie CDU/CSU dosud sňatky homosexuálů odmítala, v pondělí uvedla, že by se přikláněla k možnosti, aby poslanci její strany o příslušném zákonu hlasovali „podle svého svědomí". Toho se chopili koaliční sociální demokraté, podle nichž bylo nutné poslancům takové hlasování co nejdříve umožnit.

„V posledních letech jsme krok po kroku odstranili veškerou diskriminaci párů stejného pohlaví," řekla novinářům Merkelová. Hodně podle svých slov v poslední době přemýšlela o otázce dětí a nakonec dospěla k přesvědčení, že by páry stejného pohlaví měly mít možnost je adoptovat.

Návrh, který počítá i s adopcemi dětí páry stejného pohlaví, ve Spolkovém sněmu poměrně jasně prošel, když pro něj podle německých médií hlasovalo i nejméně 70 poslanců CDU/CSU.

Změna ústavy

Německo se pátečním rozhodnutím přidává ke 20 státům, které párům stejného pohlaví umožňují na celostátní úrovni vstupovat do manželství. Od roku 2001 mohli homosexuálové ve spolkové republice uzavírat takzvané registrované partnerství. Tuto možnost mají od roku 2006 také v Česku.

Poslední překážku legalizaci sňatků homosexuálů by mohla představovat případná stížnost k ústavnímu soudu. Podle expertů není vyloučeno, že by ústavní soud jako podmínku pro legalizaci manželství osob stejného pohlaví stanovil změnu ústavy. Názory na to, jestli je třeba ústavu měnit, se mezi odborníky zatím dramaticky liší.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme