Němci pomáhají gayům prchajícím z Čečenska. Na Kavkaze jim hrozí mučení i smrt

Na základně obvinění, že čečenská vláda zavírá a mučí gaye, jim Německo začalo nabízet humanitární víza. Jde o výjimečný případ, píše deník Deutsche Welle. Kadyrovova administrativa obvinění z pronásledování gayů popírá.

Berlín/Groznyj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Červnový protest před ruskou ambasádou v Londýně proti pronásledování sexuálních menšin v Čečensku. | Zdroj: Reuters

Čečensko

Čečensko je autonomní republika Ruské federace. V čele severokavkazského státu stojí prezident Ramzan Kadyrov. V roce 2013 byl v Rusku vydán zákon o zákazu „propagace netradičních sexuálních vztahů“. Nyní je možné sankcionovat jakýkoliv projev náklonnosti mezi osobami stejného pohlaví či jakoukoliv akci vztahující se k LGBT problematice.

„Jsme velmi rádi, že můžeme pomoci, zvláště v tak těžké situaci,“ prohlásil pro Tagesspiegel německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel.

Reagoval tak na informaci, podle které do Německa dorazili díky speciálním humanitárním vízům první Čečenci. Několik dalších uchazečů bylo pozváno na pohovor na německou ambasádu do Moskvy, jak potvrdilo ve čtvrtek německé ministerstvo zahraničí agentuře AP.

Lidé žijící mimo Německo mohou získat povolení k pobytu z naléhavých humanitárních důvodů. Jde však spíš o ojedinělé případy, píše DW.

„Několik dní jsem nespal, stál jsem u okna a čekal jsem, až si pro mě přijdou.“

Číst článek

O vlně teroru proti gayům informovaly v březnu ruské opoziční noviny Novaja Gazeta. Zadržovány a mučeny byly přinejmenším desítky gayů či mužů podezřívaných z homosexuality.

Vladimir Putin a Ramzan Kadyrov | Foto: Kremlin.ru

Oběti násilí popisovali mučení elektrickým proudem, ponižování ve vězeňských táborech i popravy bez soudu. Podle informací novin byli popraveni minimálně tři muži.

Podle novin Novaja Gazeta se na násilí podílely i čečenské ozbrojené složky, svou roli ale hrají na převážně muslimském severním Kavkazu i vraždy ze cti – gaye po odhalení často lynčuje a zabíjí sama rodina. Většina populace se v Čečensku hlásí k islámu a je velmi konzervativní.

Administrativa čečenského prezidenta Ramzana Kadyrova oficiálně popřela, že by k násilným činům došlo, a zpochybnila, že v Čečensku vůbec nějací gayové žijí.

Čečensko mění rétoriku, teror proti gayům ale pokračuje

Číst článek

Deník Novaja Gazeta na konci května zveřejnil zprávu o tom, že pronásledování gayů dál pokračuje. Čečensko prý navíc ničí důkazy a snaží se ovlivňovat federální vyšetřování.

Německá kancléřka Angela Merkelová i nově zvolený francouzský prezident Emmanuel Macron řešili čečenské téma i na nedávaných schůzkách s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Ten v úterý prohlásil, že by se tyto „fámy" měly prošetřit.

Porušování práv sexuálních menšin v Rusku a v Čečensku dlouhodobě kritizují lidskoprávní organizace. „Jsou to zločiny proti lidskosti, měly by být vyšetřovány Mezinárodním trestním tribunálem. Jestli ruská vláda nepřestane předstírat, že se nic neděje a nezahájí vyšetřování, musí to vyšetřit Haag," pojmenoval v dubnu situaci ruský aktivista Igor Košetkov na portálu Hromadske.

„Tato akce (pronásledování gayů, pozn. red.) navazuje na širší tendence Ruské federace, jíž je Čečenská republika součástí, která dlouhodobě potlačuje práva na svobodné vyjádření sexuální orientace," řekla v dubnu serveru iROZHLAS.cz rusistka Tereza Soušková z Východoevropského klubu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.

Dominika Perlínová, Filip Harzer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme