Odsouzení žháře v Říšském sněmu bylo po 75 letech zrušeno

Po 75 letech zrušila německá nejvyšší státní zástupkyně rozsudek v případu požáru Říšského sněmu. V učebnicích nesčetněkrát popsaný čin měl mít na svědomí Holanďan Marinus van der Lubbe. Mladého komunistu za to tehdy nacistická justice poslala na smrt.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nizozemský komunista Marinus van der Lubbe | Zdroj: ČTK

Desítky let bojoval Jan van der Lubbe za očištění jména svého bratra. Teď se konečně dočkal. Nejvyšší státní zastupitelství taky trochu absurdně zrušilo trestní řízení s mladým holandským komunistou, o jehož duševním zdraví se vedly spory.

Požár Říšského sněmu využila Hitlerova NSDAP k protikomunistické propagandě. Zapálení budovy přitom možná měli nacisté sami na svědomí.

Van der Lubbe byl zproštěn viny na základě zákona z roku 1998 o rušení rozsudků z období nacistického bezpráví. Advokát Reinhard Hillebrand ale upozorňuje na fakt, že státní zastupitelství sice zrušilo verdikt, ale nezbavilo Holanďana podezření za žhářství. Van der Lubbe byl totiž krátce po vypuknutí požáru zadržen na místě činu.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme