Odveta za uhlí? Separatisté v Donbasu zavedli nucenou správu v ukrajinských podnicích

Samozvané povstalecké republiky na východě Ukrajiny převzaly podniky, patřící ukrajinským vlastníkům. Jde o odpověď na blokádu železničních tratí z Donbasu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Továrna na východní Ukrajině | Zdroj: Reuters

Zavedení nucené státní správy potvrdily agentuře Interfax zdroje ve vedení neuznané Doněcké lidové republiky. Forma vlastnictví se tím podle nich nemění, ale daně od středy půjdou do rozpočtu republiky.

Na územích, která nekontroluje kyjevská vláda, zůstaly desítky dolů a metalurgických podniků, které patří převážně skupině Metalinvest. Jejím většinovým vlastníkem je ukrajinský oligarcha Rinat Achmetov. Metalinvest vydal prohlášení, podle kterého by faktická konfiskace podniků neměla mít vliv na cenu akcií, protože podniky už byly tři roky prodělečné a jejich hodnota je relativně nízká.

V polovině února se Ukrajina potýkala s nedostatkem elektřiny a úřady v některých její oblastech vyhlásily nouzovou situaci. Příčinou byla blokáda železničních tratí z Donbasu, odkud ukrajinské elektrárny přivážely uhlí.

Tratě zablokovali ukrajinští aktivisté, kteří nesouhlasí s tím, aby ukrajinské elektrárny nakupovaly uhlí od separatistů, proti kterým ukrajinská armáda zároveň bojuje.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme