Oficiální verze útoků z 11. září čelí i po 10 letech zpochybňování
Skutečnost, že 11. září 2001 změnilo svět, se nedá zpochybnit. Většina lidí nezpochybňuje ani oficiální verzi událostí onoho osudného dne. Že, stručně řečeno, necelá dvacítka islamistických radikálů zaútočila dopravními letadly na New York a Washington. Hlavním symbolem se stalo zhroucení dvou mrakodrapů Světového obchodního střediska. Existují ale také lidé, kteří tuto verzi - v různé míře - zpochybňují.
Podle některých bylo všechno jen spiknutí tajných služeb a zločinných politiků, jiní jen poukazují na otázky, které zůstávají - podle nich - bez odpovědi. Různé neoficiální verze 11. září se většinou krčí v temných koutech internetu, ale pochyby o tom, zda to náhodou 11. září nebylo jinak, nyní zveřejnil i renomovaný novinář, vydavatel bulletinu The Fleet Sheet Erik Best.
O tématu diskutovali v Ozvěnách dne americký novinář Erik Best a Igor Lukeš, profesor bostonské univerzity
„Musím říci, že nejsem velkým bojovníkem proti oficiální verzi, spíš si myslím, že máme málo informací. A pokud máme vůbec demokracii, tak bychom měli mít tu možnost o tom otevřeně mluvit,“ prohlásil Best v Ozvěnách dne.
Třetí budova
Pochybnosti, pokud jde o výklad událostí z 11. září 2001, podle něj budí zejména takzvaná budova tři, která se po útocích v New Yorku zřítila spolu se dvěma mrakodrapy Světového obchodního centra.
„Třetí budova spadla stejným způsobem jako ty dvě, které byly zasaženy. Poslední budova byla menší, ale vůbec nebyla zasažená, a spadla úplně stejným způsobem. A to je dost pozoruhodné, protože taková ocelová konstrukce předtím nikdy nespadla, ani poté. Ale zrovna v tento den tři takové budovy spadly,“ uvedl novinář Erik Best.
Profesor historie a mezinárodních vztahů na univerzitě v Bostonu Igor Lukeš naopak o oficiální Zprávě výboru pro 11. září nepochybuje.
„Zprávu vypracovali naprosto čestní lidé a podle mého názoru odpovídá na všechny možné otázky. Co se té třetí budovy týče, v té jsem osobně mnohokrát byl a vím, že tam byla celá řada úřadů, které měly v popisu práce být připraveny na různé mimořádné situace. A proto v té budově bezpochyby bylo palivo, bylo tam možná i střelivo, a když v okolí hořely a nakonec implodovaly ty dvě obrovské budovy, tak mě vůbec nepřekvapuje, že se nakonec zhroutila i ta třetí.“
„Já myslím, že na celou tu situaci je nejlépe aplikovat ‚Okamovu břitvu‘ a uznat, že to, co jsme viděli, a to, co jsme slyšeli, se skutečně stalo. A když rozlijete desítky tisíc litrů benzinu po několika patrech obrovských mrakodrapů, do nichž právě nabouraly dva boeingy, tak by soudné lidi nemělo překvapit, když se potom stane něco naprosto katastrofického,“ oponoval v Ozvěnách dne Bestovi Lukeš.
‚Co kdyby to byla pravda …‘
Objevily se i názory, že zpochybňovat oficiální verzi událostí 11. září může jen člověk, který za vším vidí spiknutí, dokonce by prý těmto pochybám nemělo věnovat žádné seriózní médium platformu. Erik Best ale tvrdí, že jeho cílem nebylo podpořit spiklenecké teorie.
„Můj cíl je jiný. Já si spíš myslím, že bychom měli být připraveni na to, co to může znamenat do budoucna. Protože já si myslím, že pochybnosti existují bez ohledu na to, jestli je uznáváme, nebo ne, a otázka je, co kdyby některé z těch pochybností byly pravdivé. To znamená, že ty události se neodehrály tak, jak nám bylo řečeno.“
„Já se obávám, že to může mít velký význam pro naši budoucnost v tom smyslu, že kdyby se ta oficiální verze změnila, tak existuje možnost, že by se podávaly žaloby na Spojené státy, a to může mít obrovský finanční význam pro budoucnost Západu, když taková akce bude zpochybňována. Stačí si vzpomenout, co se stalo po 2. světové válce, jak byly zpochybňovány politické a vojenské akce Třetí říše,“ poznamenal Erik Best.
‚Lidé neumí přijmout jednoduchá vysvětlení‘
Podle profesora Lukeše ale obliba různých spikleneckých teorií jen svědčí o tom, že mnoho lidí není schopno přijmout jednoduchá vysvětlení pro velké katastrofy.
„Mě mrzí ta samotná představa, že někdo reálně si umí představit, že by oficiální vláda Spojených států, že by úředníci Spojených států sami způsobili kolaps tak obrovských budov, doslova symbolů americké moci, a nechali tam zahynout téměř 3000 amerických občanů,“ řekl Lukeš.
Best si naopak myslí, že možnost podílu americké vlády na 11. září 2001 vyloučena není.
„Jsou různé možnosti. Je možné, že americká vláda o tom věděla dopředu, nebo měla náznaky, na které nereagovala, je možné, že nějakým způsobem na tom spolupracovala, je možné, že pomáhala tajné službě jiné vlády - já samozřejmě nevím.“
„Já jenom vím, že to, co nám bylo řečeno, není úplné, aspoň z mého hlediska. Mě mrzí představa, že ta možnost existuje; že moje vláda by se vůbec možná na něčem podobném podílela, a pak nebyla ochotná úplně všechno o tom veřejnosti říct,“ konstatoval v Ozvěnách dne vydavatel zpravodajského bulletinu The Fleet Scheet Erik Best.