Pacienti sledovaní kvůli antraxu propuštěni

Z liberecké nemocnice dnes byli propuštěni všichni tři pacienti, kteří byli od úterý na pozorování na infekčním oddělení kvůli možné nákaze snětí slezinnou. Dva muži a jedna žena totiž přišli do přímému kontaktu s podezřelou zásilkou z USA. Jak Radiožurnálu potvrdila Alexandra Bednárková z tiskového oddělení nemocnice, opakované testy onemocnění neprokázaly. Vlna oznámení o podezřelých zásilkách, které by mohly obsahovat antrax, zatím nepolevuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

laborantka

Pacienti byli propuštěni po rozhodnutí ředitele Krajské hygienické stanice v Liberci Vladimíra Valenty, který jednal na základě výsledků laboratorních testů. "Tři lidé, jenž setrvali v rámci preventivních opatření v karanténě, neprojevují v současné době známky žádného onemocnění. V běžném životě jim nehrozí žádná omezení, pouze v případě projevu jakékoliv choroby musí kontaktovat svého obvodního lékaře," uvedla Bednárková.

Moderní přístroj na detekci nebezpečných látek začala teprve dnes používat laboratoř v České republice. Doba zjišťování biologicky nebezpečných látek se tak výrazně zkrátila. Díky zastaralému vybavení se až do včerejška podařilo zkontrolovat riziko nákazy u malého počtu podezřelých materiálů. Oznámil to ministr vnitra Stanislav Gross. Podle Grosse trvalo vyšetření klasickou metodou, to znamená kultivací, 12 až 72 hodin. Moderní přístroje proti tomu dokáží zjistit přítomnost biologických látek během půl hodiny.

Hasiči s policisty zajistili během včerejška v Libereckém kraji dalších deset podezřelých zásilek a dnes ráno opět tři. Místní hasiči večer vyjeli i k rozsypanému prášku na poli u Svoru na Českolipsku. Jeho vzorek odeslali na expertízu. Zatím se neví, o jakou látku šlo. Potvrdilo se ale, že to nebyla biologická zbraň nebo radioaktivní hmota.

Ivana Bernáthová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme