Panika na mostě v Bagdádu stála životy tisícovku lidí

Až tisíc lidí tragicky zemřelo v iráckém Bagdádu. Stali se oběťmi paniky, která vypukla na mostě přes řeku Tigris, když tisíce šiítských věřících směřovaly k jedné z bagdádských mešit, aby uctily památku imáma a mučedníka z 9. století Músy Kázima.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

na místě neštěstí

na místě neštěstí | Zdroj: ČTK

Davy šíitských poutníků, kterých byl podle některých zpráv až jeden milion, mířily k mešitě do čtvrti Kazimíja v severní části Bagdádu. Už ráno došlo v okolí mešity k minometnému útoku, který několik poutníků zabil .

Když se dav lidí pomalu přibližoval k posvátnému místu, vznikla na mostě přes řeku Tigris panika. Její příčiny nejsou zatím zcela jasné, řekl Radiožurnálu poslanec iráckého parlamentu Mufíd Jazairi.

"Jsou informace, že se objevil nějaký sebevražedný živel, který prý měl kolem těla výbušniny, ale nehovoří se o tom, že by atentát skutečně spáchal. Podle jiných informací byl most ostřelován."

Jisté je, že došlo k obrovské tlačenici - mnoho lidí se v ní udusilo nebylo byli ušlapáni. Jiní padali do řeky a mnoho z nich se utopilo. Většinu mrtvých tvoří podle úřadů ženy a děti - tedy ti nejslabší. Ministerstvo zdravotnictví už v průběhu odpoledne potvrdilo, že zemřelo na 700 lidí. Současně ale varovalo, že obětí bude podle všeho víc, asi tisíc.

Velká shromáždění šíitských poutníků patří k iráckému koloritu zejména na jaře v období svátku Ašura, ale šíité mají svátků víc a ten dnešní patří k nejdůležitějším. Podle Mufída Jazairiho přispělo k tragédii napětí, které v irácké společnosti panuje v souvislosti s pokračujícím násilím.

"Myslím si, že tato atmosféra fanatismu, nikoli náboženského, ale sektářského, určitě patří k hlavním příčinám této i podobných tragédií."

Irácký premiér Ibrahím Džáfarí vyhlásil tři dny smutku. Dnešní se datum tak zapíše do novodobé irácké historie jako jedno z nejtragičtějších.

Marika Táborská, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme