‚Žádné blábolení o toleranci.‘ V Polsku zadrželi ženu, která vyměnila Madoně svatozář za duhovou vlajku

Polská policie v pondělí zadržela jedenapadesátiletou ženu, podezřívá ji z hanobení náboženského symbolu, konkrétně podobizny Černé Madony čenstochovské. Té měla žena dodělat místo svatozáře barvy duhy, které symbolizují hnutí za práva sexuálních menšin, a na konci dubna je nalepit na koších na odpadky a mobilní toalety kolem kostela v Płocku ve středním Polsku. O zadržení ženy na twitteru informoval ministr vnitra.

Tento článek je více než rok starý.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Černá madona čenstochovská je středověká ikona znázorňující Pannu Marii s Ježíškem, uctívaná jako ochránkyně Polska.

Černá madona čenstochovská je středověká ikona znázorňující Pannu Marii s Ježíškem, uctívaná jako ochránkyně Polska. | Zdroj: Wikimedia Commons | CC0 1.0

„Děkuji policii za úspěšnou akci s vypátráním a zadržením osoby podezřelé ze zhanobení podobizny Černé Madony čenstochovské, která je pro Poláky už staletí posvátná. Žádné blábolení o svobodě a 'toleranci' NIKOMU nedává právo urážet pocity věřících lidí,“ napsal v pondělí dopoledne na twitteru polský ministr vnitra Joachim Brudziński ze strany Právo a spravedlnost.

null

null

Ministr dodal, že policie vypátrala ženu už před několika dny, ta ale pobývala v zahraničí. Policie ženu zadržela v pondělí a na základě příkazu prokurátora také prohledala její byt ve Varšavě.

„Při prohledávání policisté objevili několik desítek obrázků s podobiznou Černé Madony se svatozáří z duhové vlajky,“ citovala agentura PAP prohlášení płocké policie. Během prohlídky policisté zabavili ženě i počítač.

Výlep kolem kostela

Liberální deník Gazeta Wyborcza napsal, že zadrženou ženou je varšavská psychoterapeutka Elżbieta Podleśná, která je známá v kruzích aktivistů protestujících proti krokům konzervativní vlády. „Nikdy nebudu souhlasit s přirovnáním homosexuálů ke zločincům,“ cituje Podleśnou deník.

Policie měla její byt prohledat v 6 hodin ráno. Před čtvrtou hodinou odpoledne pak policisté ženu propustili na svobodu s obviněním z urážky náboženského přesvědčení. Za to jí podle polských zákonů hrozí až dva roky vězení.

Aktivistka měla upravenou Černou Madonu vylepit na konci dubna na mobilních toaletách a odpadkových koších kolem kostela sv. Dominika v Płocku. Věc už tehdy komentoval ministr vnitra Brudziński s tím, že se věcí bude policie zabývat.

Kaczyński: Zpochybňování církve je nevlastenecké, hnutí LGBT ohrožuje polský stát

Číst článek

Černá madona čenstochovská je středověká ikona znázorňující Pannu Marii s Ježíškem, uctívaná jako ochránkyně Polska. K jejímu svátku 26. srpna, který roku 1904 oficiálně ustavil papež Pius X., se z mnoha částí Polska každoročně konají pěší poutě na Jasnou Horu.

Polské hádky o LGBT

V minulosti se Brudziński vyjadřoval i k upravené polské vlajce, na které byl orel na duhovém pozadí. Prapor použili v červenci 2018 účastníci Pochodu rovnosti v Čenstochové. Vyšetřování pak v září zastavila prokuratura.

Právě sexuální menšiny a hnutí LGBT jsou v poslední době součástí vzrušené polské debaty. Vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) téma vnesla do kampaně před volbami do Evropského parlamentu jako odpor proti deklaraci varšavského primátora na podporu sexuálních menšin.

Například předseda Senátu Stanisław Karczewski v reakci na ni publikoval na twitteru grafiku rodiny, kterou chrání před tekoucími barvami duhy deštníkem s logem strany. „Ne útoku na děti. Nedáme se zastrašit. Budeme bránit polské rodiny,“ napsal politik.

haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme