Papež kritizoval římskou kurii. Ve výročním projevu se omluvil i za skandály v církvi

Papež František ve výročním projevu kritizoval římskou kurii, která je ústředním administrativním a soudním orgánem při Svatém stolci. Její hodnostáře papež varoval před chorobami, kterými církev trpí. Duchovní by se tak například neměli chovat k věřícím přísně a arogantně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež František při výročním projevu | Zdroj: Reuters

Papež v nezvykle kritickém vystoupení hodnostáře rovněž přesvědčoval, aby nepodléhali pocitu vlastní důležitosti, neztráceli kritického ducha a humor.

„Duchovní by se měli opravdu soustředit na duchovní činnost, nehromadit majetek, nesoustředit se na mocenské intriky. A snažit se tedy chápat potřeby obyčejného člověka,“ shrnul církevní historik Jaroslav Šebek.

František sice nehovořil konkrétně ani o katolické církvi, ani o jednotlivých lidech, z jeho řeči však bylo zřejmé, že se týká právě vysoce postavených duchovních.

O samotné kurii například řekl, že musí umět být sebekritická a musí se měnit a zlepšovat, pokud se nechce stát jen nemohoucím administrativním orgánem. Jinak prý podlehne pocitu vlastní nesmrtelnosti a nepostradatelnosti.

ČTK, Petra Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme