Švédsko zrušilo stíhání Assange. Pokud opustí ambasádu, zatkneme ho, reaguje Londýn
Švédská prokuratura zastavuje předběžné vyšetřování zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange v případu údajného znásilnění. Oznámilo to v pátek podle agentury Reuters švédské státní zastupitelství.
Australan se kvůli švédskému stíhání v posledních letech skrýval na ekvádorské ambasádě v Londýně. Obával se totiž, že Švédsko by ho následně mohlo vydat do Spojených států kvůli trestnímu vyšetřování činnosti WikiLeaks.
Zatím ale není jasné, zda Assange oambasádu opustí. Pokud tak učiní, bude zatčen, uvedla v pátek londýnská policie poté, co Švédsko zrušilo jeho stíhání. Policie se odvolává na zatykač vydaný londýnským soudem z roku 2012. Assange se 29. června 2012 odmítl soudu "podřídit" a metropolitní policie je údajně "povinna zatykač naplnit, pokud by ambasádu opustil", uvedla policie podle agentury Reuters.
Whistleblower z kauzy WikiLeaks je na svobodě. Po sedmi letech a jako žena
Číst článek
Švédsko vyšetřovalo Assange sedm let. "Vrchní státní zástupkyně Marianne Nyová dnes rozhodla přerušit předběžné vyšetřování v případu podezření ze znásilnění, které se týká Juliana Assange," uvedla švédská prokuratura.
Pětačtyřicetiletý Assange přebývá na ekvádorském velvyslanectví od roku 2012. Chtěl se tak vyhnout vydání do Švédska, přičemž obvinění ze znásilnění odmítá. Považoval ho za pouhou záminku pro to, aby ho Švédsko dále mohlo vydat do Spojených států, kde by mu hrozil vysoký trest za vyzrazení tajných informací.
Trump je pro obvinění Assange
Americký prezident Donald Trump minulý měsíc řekl, že by podpořil jakékoli rozhodnutí ministerstva spravedlnosti USA Assange obvinit. Server WikiLeaks dnes na svém twitterovém účtu napsal, že Británie odmítá potvrdit či vyvrátit, zda dostala z USA žádost o vydání Assange.
"Toto je naprosté vítězství Juliana Assange. Nyní má možnost opustit ambasádu, pokud chce. Assangeův případ jsme vyhráli. Je samozřejmě šťastný a cítí úlevu. Vadilo mu, že to trvá tak dlouho," řekl švédskému rozhlasu Assangeův švédský právník Per Samuelsson.
Assange se proti evropskému zatykači ve Švédsku několikrát odvolal, naposledy na začátku května. Soudci však odmítali vzít v potaz mimo jiné i stanovisko pracovní skupiny pro svévolné zadržování při OSN, která v roce 2016 doporučovala evropský zatykač na Assange zrušit. To se stalo až dnes.
Server WikiLeaks založil Assange v roce 2006. Od té doby portál zveřejnil mimo jiné statisíce utajovaných amerických vojenských zpráv, diplomatických depeší nebo kolem 8000 stran dokumentů o programovém arzenálu CIA.