Pentagon učí vojáky, jak ovládat poválečný chaos

Generál Tony Franks, který velí spojenecké operaci v Iráku, oznámil americkým vojákům, že zůstanou v oblasti až do ustavení nové irácké vlády. Pentagon zároveň připravil pravidla, kterými se mají vojáci v chaosem zmítaném Iráku řídit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tommy Franks mezi vojáky | Zdroj: ČTK

Přestaňte rabovat, vyzývají Američané irácký lid. Koaliční vojáci se budou snažit zabránit Iráčanům v rozkrádání, ale nesmějí přitom použít zbraně. To je jedno z hlavních pravidel.

Státní zaměstnanci se mají vrátit do práce. Nemocnice, obchody a mešity musí zůstat otevřené a přístupné. Normální provoz by se měl vrátit také do škol, kde se bude zaznamenávat docházka. Američané zakazují Iráčanům nosit zbraně, ale mohou je držet doma. Nová pravidla se mají šířit megafony a letáky.

Poptávka je po iráckých policistech, požárnících a záchranářích. "Nepřišli jsme sem dělat hlídače, my naopak hledáme ve městech a vesnicích policisty, kteří by pomáhali nastolit tam pořádek. Chceme najít místní lidi, protože ti by to mohli dělat způsobem, který odpovídá zvyklostem tamních obyvatel," uvedl na tiskové konferenci přenášené CNN americký ministr obrany Donald Rumsfeld.

Na rozdíl od Britů, kteří zakázali svým vojákům na dobitých územích vyvěšovat britskou státní vlaku, americké velení svoje jednotky v tomto směru jednoznačně neinstruovalo. Unáhlené vyvěšování vlaky s hvězdami a pruhy však už bylo několikrát rychle přehodnoceno a vlajka stažena.

Miroslav Konvalina, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme