Pitná voda se pro obyvatele Sao Paula stává luxusem. Brzy může dojít úplně

Málokterému politikovi se může před volbami hodit něco takového, co prožívají v brazilském Sao Paulu. Soustava přehradních nádrží Cantareira, která zásobuje dohromady devět milionů obyvatel, je téměř vyschlá. Pokud nezačne pršet, do několika týdnů by prý v části obří aglomerace mohla voda dojít úplně. Nedostatek vody už sužuje i další brazilské státy. Přesto se téma téměř nedostalo do předvolební kampaně.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vysychající přehradní soustava Cantareira

Vysychající přehradní soustava Cantareira | Zdroj: Reuters

Otočit kohoutkem a natočit si vodu? Ve městě Guarulhos to je dnes luxus. Andréia Vieirová si plní kbelík pro případ nouze.

„Ráda jsem si dávala sprchu 15 minut, hezky pod teplou vodou. V zimě jsem se hezky zahřála," vzpomíná nostalgicky mladá drobná Brazilka, která bydlí na periferii Sao Paula v podnájmu v rodinném domě. Teď se sprchuje maximálně pět minut a vlasy si myje jen jednou za týden.

Přehrát

00:00 / 00:00

Největší brazilské město Sao Paulo sužuje dlouhodobé sucho. Natáčel o něm zpravodaj David Koubek

„V 10 hodin večer vodu vypnou, pak celý den nejde, až pak další ráno kolem čtvrté hodiny," říká majitelka domu, paní Eunice de Souza. Nic takového tu nikdy nezažila, a to se přistěhovala před 58 lety.

Teď už se tady nepere denně, ale jednou za týden. Vodou z pračky se pak myje dvůr. Kdyby neměli velkou nádrž na vodu na střeše, těžko by vydrželi. Pro dům podnájemnic, Andréiu a další mladé ženy, která tu bydlí s malým synem, chtějí majitelé koupit větší nádrž. Ta dosavadní přestala stačit.

Obyvatelé částí Sao Paula se zásobují vodou pomocí barelů | Foto: Reuters

Francisco de Souza teď marně vzpomíná na hlubokou studnu, kterou před 55 lety zasypali, když přišel do ulice vodovod. „Hodně lidí si teď kope studny, berou vodu ze dvou tří metrů. To ale nemůže být dobrá voda, určitě je kontaminovaná," myslí si pan Souza.

Problematická ale už může být i voda, kterou teď dodává vysychající přehradní soustava Cantareira. Tam se čerpá z takzvaného mrtvého prostoru, tedy z posledních zásob, pomocí obřích čerpadel. V kvalitu této vody přestává věřit i Jan König, Čech, který žije v Sao Paulu s manželkou a tříměsíčním synem.

„Prozatím pijeme vodu z vodovodu nepřímo, filtrovanou. Dřív vydržel filtr měsíc, dnes je po týdnu zanešený. Jestli to takhle bude pokračovat, záhy budeme muset přejít na balenou pitnou vodu," popisuje Jan König.

Rodina žije v části města, kde dosud nebyly výpadky tak citelné, ale i tady už vypínají vodu na noc. Díky nádržím na střeše, které mají všechny domy, zatím z kohoutků teče.

Jan König, Čech žijící v São Paulu, a jeho rodina šetří s vodou už delší dobu | Foto: David Koubek

„Brzy poté, co se začaly šířit zprávy o tom, že nádrže vysychají, jsme začali šetřit. Vodou z dětské vaničky myjeme podlahu na dvoře, používáme ji na záchodě, podobně vodu z pračky. Nádobí myjeme jen v myčce, která má menší spotřebu," říká Claudia Cheronová, manželka pana Königa.

U sousedů mezitím důkladně a dlouho myjí stání pro auto - pitnou vodou z hadice. Pravý opak toho, co je teď třeba. Podle odborníků se přitom dala krize způsobená extrémním suchem zmírnit právě prevencí.

„Lidé se mohli připravit, mohli se dokonce nachystat na případné výpadky v dodávkách. Situace je kritická kvůli dezinformacím," připomíná Gabriela Yamagochi z Institutu pro zodpovědnou spotřebu Akatu.

Vysychající přehradní soustava Cantareira | Foto: Reuters

Hladina za přehradami začala klesat už začátkem roku. Meteorologové už tehdy varovali před suchem. Jenže současně začala i volební kampaň. Guvernér státu Sao Paulo Geraldo Alckmin veřejnost uklidňoval, že řešení se najde.

Pomocnice v domácnosti Helena de Andrade žije v chudší oblasti města, kde jsou běžné už i několikadenní výpadky vody, a vládě vedené guvernérem proto nevěřila.

„Na vině je vláda a šéfka státní vodárenské společnosti. Musela vědět, že může dojít ke kolapsu. Kdyby se na to už tehdy začali připravovat, včetně pokynů pro obyvatele, dnes bychom nemuseli zažívat tento chaos," podotýká.

Lidem dochází trpělivost, vyšli do ulic

Lidé ale guvernéra v říjnových volbách zvolili znovu, dokonce v prvním kole. Problém tak bude muset řešit zase on. A možná i nepokoje. V nedalekém městě Itú, kde už je situace s dodávkami kritická, lidé vyšli do ulic a na protest podpálili autobus.

Podle odborníků navíc nemusí krize letos zdaleka skončit, ani když brzy zaprší. „Pokud se teď z nádrží vyčerpá maximum zásob, zůstane ještě méně rezerv pro další roky," upozorňuje Gabriela Yamagochi.

Ve městě Itú vyšli lidé kvůli kritické situaci s s dodávkami vody do ulic | Foto: Reuters

K letošnímu extrémnímu výkyvu počasí se přidává likvidace zeleně kolem pramenů řek a podle odborníků negativně přispívají také změny klimatu způsobené i kácením amazonského pralesa.

Sucho přitom nesužuje už jen stát Sao Paulo. Varovným signálem je vyschnutí hlavního, i když ne jediného pramene řeky Svatého Františka, která protéká několika brazilskými státy. Ani to ale nedokázalo dostat ochranu přírodních zdrojů a životního prostředí mezi hlavní témata prezidentských voleb.


Zvětšit mapu

David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme