Polácí vybírali svou nejhorší silnici

Být vítězem je vždy čest. Ale asi ne v soutěži, kterou pro své posluchače vyhlásila jedna soukromá celoplošná rozhlasová stanice v Polsku. Nechala totiž řidiče zvolit nejděravější silnici. Jak nakonec hlasování dopadlo ?

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

neudržovaná silnice

neudržovaná silnice | Foto: Jan Rosenauer

Adeptů na titul "nejděravější silnice v Polsku" bylo hodně. Na pomyslných stupních vítězů ale příliš velká tlačenice nebyla. Čtyřicet pět procent posluchačů soukromého radia RMF označilo za nejhorší silnici mezi městy Krakov a Olkusz.

Dokud ještě nestála dálnice mezi Krakovem a Katovicemi ve Slezsku, byla to hlavní silnice spojující tato dvě města. Proč silnice získala titul nejponičenější vozovky v zemi ?

Adam Knapik - rychtář obce Bialy Kościol, kterou silnice prochází, si myslí: "Je plná děr a přitom je velmi frekventovaná. Vedle je dálnice, ale tam se platí vysoké mýtné. A proto se jí hlavně kamiony vyhýbají a jezdí tudy. Silnice je samý výmol a děr je v ní tolik, že takové množství není v žádném ementálu. Opravují jí skoro každý den, ale jen to spraví, objeví se zase nové výtluky," řekl Českému rozhlasu rychtář obce Bialy Kościol Adam Knapik.

Silnice z Olkusze do Krakova sice získala prvenství mezi děravými a kolejemi zvrásněnými polskými silnicemi, ale i pořadí na dalších místech je zajímavé. Třicet procent účastníků hlasování označilo za nejhorší úsek dálnice A4 mezi Wroclaví a městem Legnica. Tam je možné přijít o kolo kvůli dírám v panelech. Člověk by si řekl, že je to přece dálnice. Na vysvětlenou snad postačí říct, že tuto dálnici nechal postavit ještě Adolf Hitler. Na třetím místě v pořadí nejzničenějších polských silnic skončila i českým řidičům dobře známá silnice z Těšína do Bielska Biale.

Nejděravější polská silnice z Olkusze do Krakova dostala slavnostně jméno po ministrovi infrastruktury Markovi Polovi, který zodpovídá za opravy a výstavbu silnic. Tabulka s nápisem "Trasa Marka Pola" se ale asi někomu nelíbila.

"Tabulka byla připevněná na jednom silničním ukazateli. Visela tam ale jen od odpoledne do večera. V noci ji někdo strhl," poznmenává rychtář obce Bialy Kościol Adam Knapik. Škoda. Jiný pomník za výstavbu silnic a dálnic panu ministrovi asi nikdo nikdy nepostaví.

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme